1 Yaş Öncesi Bebeğinize Yasak Olan Besinler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Öncelikle şunu anlamanızda fayda vardır. Bebeğiniz için en önemli ve en sağlıklı besin kaynağı anne sütüdür. Uzmanlar anne sütünün bebeğe sağladığı yararların saymakla mümkün olmayacak kadar fazla olduğunu savunuyorlar. Bu yüzden doktorlar, bebeklerin özellikle ilk altı aylık zaman diliminde sadece ve sadece anne sütüyle beslenmesini gerektiğini söylüyorlar. Tabi bu durum anne sütünün yeterli olduğu durumlar için söyleniyor. Anne sütünün eksik kaldığı durumlarda istemeden de olsa ek gıdaya başlanabilir. Ama genel olarak bebeğiniz altı aylık oluncaya kadar ek gıdaya ihtiyaç duymazlar. Altıncı aydan sonra da verdiğiniz ek gıdalarla beraber bebeğiniz iki yaşına gelinceye kadar anne sütü verilmesinin bebeğinize yarar sağlayacağını önemle belirtiyorlar.

Bebeklere 1 Yaşına Kadar Yasak Besinler

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra her gün yeni bir aşama kat eder. Ama 6. ay ek gıdalara da başlanıldığı dönem olduğu için artık sizin içinde onun için de yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde anne sütünden farklı olarak yeni gıdalarla tanışması; hem de yeni lezzetlere alışması açısından çok önemlidir. Çünkü bebeğinizin sağlıklı beslenmesi onun fiziksel gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte bebeklerden, 1 yaşlarını dolduruncaya kadar kesinlikle uzak tutulması gereken çeşitli gıda maddeleri söz konusudur. Peki, neler mi bu yasaklı besinler gelin maddeler halinde hep beraber inceleyelim.

Bir Yaş Öncesi Yasak Gıdalar

 • Yumurta akı. Yumurta sarısını bebeğinize verebildiğiniz için beyazı da verebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ama bir yaş öncesi için uygun bir besin değildir.
 • Birçok anlamda besleyici özelliği olan Bal da şimdilik yasaklı ürünler arasındadır.
 • İnek sütü. Zaten bebeğinizi kendinizi emzirdiğiniz için ekstra bir süt olayına gerek yoktur. Şayet emzirememe gibi bir durum söz konusu ise inek sütü dışında bir süt tercih edilmelidir. Günümüzde devam sütleri bu anlamda tercih edilebilir.
 • Kakao ile yapılmış yiyecekler ve çikolata çocuğunuzu bir süre daha uzak tutmanız gereken yiyecekler arasındadır.
 • Domates, fıstık ezmesi, kivi ve çilek gibi alerjik reaksiyonlara çok fazla sebebiyet veren gıdalar da bir yaş öncesi tehlike yaratabilir.
 • Salam, sosis, sucuk gibi besi gıdaları. Bebeğiniz bu tür gıdalarla ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olur.
 • Dondurulmuş gıdalar, konserveler.
 • Her türlü deniz ürünleri.
 • Tuzlu, salçalı, baharatlı ve katkı maddeli ürünler.
 • Diyet yapanların tükettiği yiyecekler. Tabi doktorunuz böyle bir ürün tavsiye ettiyse o zaman verebilirsiniz.
 • Patlamış mısır, kuru yemişler, sakız benzeri onun yutmakta zorlanacağı yapışkan ve taneli her türlü besin. Hatta bu ürünlerin birçoğu 4 yaşından önce bebeğe verilmemesi gereken gıdalardır.

Bir yaşından önce bebeğinize verebileceğiniz gıdalar konusunda size temel noktalar üzerinden yardımcı olmaya çalıştık. Çünkü gerçekten de çocuğunuzun yediği besinler çok önemlidir.

Yorum yapın