10 Adımda Kasma Sorunu Çözümü!

Bilgisayarlarımızdaki en büyük sıkıntının kasma sorunu olduğunu bildiğim için yapabildiğim ve anlatabildiğim sürece sizlere tüm çözümleri anlatmaya çalışacağım. En başta elbette düşünmemiz gereken şeylerden başta gelen soru işlemcinin, ekran kartının, belleğinizin sizin ihtiyaçlarınızın giderlerini karşılayacak düzeyde mi olduğudur.

Bir de elbette sahip olduğunuz donanımlardan yeteri kadar verim alabiliyor musunuz yoksa bazı engellerden dolayı yeteri kadar donanımı kullanamıyor musunuz sorusu da önemlidir. Bilgisayar teknisyenleri ve bilgisayarlarınızı emanet ettiğiniz tamirciler çoğu zaman sadece ticari amaçlı yaklaştığı için asıl problemi kar tanesi ise çığ kadar abartabilir.

Biliyorum, birazdan yazacağım şeyi her yerde görmekten artık mideniz bulansa da söylemek zorunda hissettiğim için söylüyorum; ısınma sorunu. 12 Yıllık bilgisayar kullanıcısı ve koordinatörü olarak bazen ben bile sahip olduğum donanımların yeteri kadar soğuyup rahatladığını hissedemiyorum.

Isınma sorunu ilk temel düşüncemiz olsun, lütfen ihmal etmeden kontrol edelim eğer çok iyi bildiğinizi düşünseniz bile ısı değerlerini mutlaka kontrol edin çünkü her zaman bilgisayar ısınıyor diye kapanmaz, farklı reaksiyonlar verebilir. Bazen LoL oynarken aniden donabilir, kare hızı titremeleri olabilir ve daha nicesi.

Bilgisayarım Çok Kasıyor Çözümü Nedir?

Evet, ısınma probleminiz yoksa ve sahip olduğunuz donanımlar tüm ihtiyaçlarınızı giderecek düzeydeyse üstte yazdıklarımı önemsemeyin. İkinci adımımız da klasik olmasına rağmen çok etkili ve gizli şekilde saklanan virüsler bilgisayar kasması probleminde büyük rol oynar. Eğer bilgisayarınızda dediğim gibi virüs varsa ve kasma problemi yapıyorsa yapmanız gereken ilk şey windows 7 kullanıcısıysanız combofix indirmek ve taratmak. Eğer daha yüksek sürümler kullanıyorsanız önde gelen virüs tarama programlarını kullanabilirsiniz.

Sizin için önerebileceğim virüs programlarından biri de Kaspersky. Farklı bir tür olan solucanlar da olabilir bilgisayarınızda. Bu yüzden malwarebytes programını da indirip taratmanız tavsiyemdir. Virüs programları indirip tarama yapmanızdan sonra hala etkili olmadıysa bir sonraki adıma geçebiliriz. Üstte yazdığım iki adımı da lütfen uygulayın ve ihmal etmeyin, her şey sizin için.

Virüs Yok Ama Hala Kasma Sorunu Var.

En iyi güç seçenekleri ayarlarını kendiniz için ayarlayın veya araştırma yapıp size en uygun olan ayarları yapın mutlaka. İşlemci kullanımı, eski bileşenler, performans derecesi gibi ayarlar içermekte. Yani sadece ekranın kapatılıp açılması konusunda işlevli değil, her konuda önemlidir güç seçenekleri.

Bu ayarlamayı da yapmanızdan sonra bir değişiklik hissetmediyseniz güvenlik duvarını kapatıp bilgisayarınızın biraz daha rahatlamasını ve filtreleme seçeneklerini azaltmalısınız. Unutmayın, bu ayar da çalıştırdığınız programların rahat çalışmasını sağlamıyor olabilir. O yüzden bilgisayarım kasıyor yakınmalarından az etkili de olsa kurtarabilir, aspirin gibi düşünün.

Aspirin tedavisini uyguladınız, ısınma probleminiz de yok ama hala bilgisayarım çok kasıyor diyorsanız mümkün olduğu müddetçe kasa içi, ekran kartı, işlemci gibi önemli donanımların temizliği sık sık yapılmalı. Size tavsiyem kendinize bir adet kompresör edinmek ve iki haftada bir kasa içerisini açıp temizleme yapmanızdır kasma sorunu probleminizi yüksek etkide düzeltebilir.

Gereksiz Hizmetleri Kapatmak Etkili Olabilir!

Eğer bilgisayarınız çok geç açılıyorsa ve bunu önlemek istiyorsanız gereksiz hizmetleri kapatma videosunu izleyebilirsiniz. Bu video size gerçekten faydalı olabilir ve işinize yarayabilir. Kapsamlı şekilde tüm ayarların ne işe yaradığı ve neden kapatılması gerektiği tamamen belirtilmiş. Sadece bilgisayar açılışı değil, oyun oynarken veya herhangi yüksek performans gerektiren programların da çalışmasını çok etkiliyor.

Bir işletim sistemi içerisinde oldukça fazla işinize yaramayacak hizmet bulunuyor, o yüzden hızlıca yapmanız gereken şeylerden biri de bu işlemdir. Yukarıda verdiğim video linkinde biraz göz gezdirirseniz işinize fazlaca yarayacağını göreceksiniz.

Bu adımlarda işe yaramadıysa veya yapmanıza rağmen tam olarak etkili olmadıysa alt paragraflara geçip sıradaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz. Eğer kendi keşfettiğiniz problemler varsa ve çözemiyorsanız yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum yapın