10 Dakikada Lastik Değişimi Yapabilen Robot: Robotire

Robotlar bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan insanların işlerini elinden almaya devam ediyor. 10 dakika gibi kısa sayılabilecek bir sürede lastik değiştirebilen RoboTire, gelecekte lastik değiştirme işini oldukça kolay hale getirecek gibi görünüyor.

RoboTire ismiyle zaten yaptığı işi betimleyen robot, lastik değişimini kolay ve zahmetsiz hale getirmeyi hedefliyor. RoboTire, aracın eski lastiğini kısa sürede çıkarıyor ve yerine yenisini takıyor. Bu işlem için insan yardımı almaya gerek duymayan robotun işlemi 10 dakika içerisinde tamamlaması da gerçekten etkileyici. Dört lastik değişim işlemini bir insanın yapmasının yaklaşık olarak 1 saat sürdüğü ifade ediliyor. Ayrıca robotun yorulma gibi bir sorunu olmadığı için saatlerce çalışabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Robotire Sayesinde 60 Dakikalık İşlem 10 Dakikaya İniyor

RoboTire’ın geliştirme sürecinin keyifli bir hikayesi var. Ekibin başındaki isim olan Victor Darolfi, lastik değişimi için servise gittiğinde bu robotu yapma fikri aklına gelmiş. Serviste 3 saat boyunca beklemek zorunda kalan Darolfi, bu işlemi robotların yapmasının daha verimli olacağını düşünmüş. Sonuç olarak RoboTire ortaya çıkmış ve bu robot gerçekten de lastik değişim sürecini oldukça kısaltıyor.

Şu anda birkaç servisle görüşme içerisinde olduklarını belirten şirket, robotun maliyetinin 250 bin dolar olduğunu belirtiyor. Lastik değişimi başına maliyetin ise 5 dolar ile 10 dolar arasında değişiklik gösterdiği ifade ediliyor. 250 bin dolarlık bir robotu her servisin kolayca satın alması mümkün değil. Ancak gelecekte bu robotun daha uygun bir maliyetle üretilebileceği ve seri üretime geçerek daha fazla serviste kullanılabileceği öngörülüyor.

Yorum yapın