1+1 Daire Almak Mantıklı Mı?

Toplumumuz geçmişten günümüze kadar geçen süreçte hep büyük yaşam alanlarını tercih etmiş, geniş ve ferah konutlarda ikamet etmeyi tercih etmiştir. Genel itibari en çok tercih edilen daire tipi 3 oda bir salondan oluşan 3+1 daire tipleri olmuştur.

Büyük metrekareli ve çok odalı konutların fiyatlarının yüksek olması, alım gücünün yeterli olmamasından dolayı son yıllarda daha az odalı ve küçük metrekareli dairelerin üretimi artış göstermiştir. Fiyatların alım gücüne yakın olması bu konutlara olan talebi de yükseltmiştir. Talebe cevap vermek için 1+0 stüdyo tipi ve 1+1 tipi dairelerin arzı arttırılmış hatta son günlerde sadece bu tip dairelerden oluşan konut projeleri birbiri ardına açıklanmaktadır.

Küçük konutların tercih edilmesinin nedenlerinin başında fiyat, temizliğinin kolay olması, fazla eşyaya gerek duyulmaması, yoğun iş hayatı olanların otel odası gibi kullanması, öğrencilere ve çocuksuz ailelere hitap etmesi, aidatlarının düşük olması, ısıtma ve soğutma giderlerinin düşük olması, kira getirisinin yatırımına göre yüksel olması, merkezi yerlerde kolay kiracı bulunması gibi faktörler öne çıkıyor.

1+1 Daire Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle konutu ne amaçla alacağınız önemli. Kiradan kurtulmak için alacaksanız bütçenize ve mevcut eşyalarınıza en uygun konutu seçmeye özen gösterin. Alacağınız konutun krediye uygun olmasına dikkat edin, siz kredi kullanmasanız bile ilerde satacağınız zaman alıcı kredi çekmek isteyebilir. Konutun brüt metrekaresine bakıp aldanmayın, net kullanım alanlarının yeterliliğine bakın.

Doğru lokasyonda alınan küçük konutlar yatırım için çok caziptir. Konut fiyatı ile kira geliri orantılandığında en fazla geliri küçük konutlar vermektedir. Ancak küçük konutların en büyük sorunu ise kiracının zor bulunmasıdır. Merkezde yer alan küçük daireler çok çabuk kiracı bulurken, şehir merkezinden, üniversitelerden, havaalanlarından, organize sanayi bölgelerinden ve ana ulaşım güzergahından uzak küçük konutlarda kiracı bulamama sorunu çok fazladır. Eğer yatırım için küçük konut almayı düşünüyorsanız mutlaka yukarıda saydığım yerlere yakın bir proje seçiniz aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yatırımcılar için merkezi alanlarda bulunan projelerde 3+1 daire almak yerine 2+1 daire almak, 2+1 daire almak yerine 1+1 daire almak daha avantajlı olacaktır.

Yorum yapın