200 Bin Yıllık Taş Aletleri Suudi Arabistan’da Keşfedildi

Suudi Arabistan’da 200 bin yıllık Orta Paleolitik döneminden günümüze kadar gelen Asur uygarlığının tarafından kullanılan taş aletlerin keşfi yapıldı. Büyük bir ilgili gören 200 bin yıllık taş aletleri bilim adamlarının ilgisini üzerinden alamadı.

Bir kaç gün önce belki de yılın en değerli tarihi kalıntıları bulundu. Arap Yarımadası’ndaki Asur uygarlığın kullandığı 200 bin yıllık taş aleti Paleolitik döneme ait olduğu bilinmekte. 200 bin yıl öncesine dayanan taş aletlerin üzerlerinde hala araştırmalar yapılmakta.

200 Bin Yıllık Taş Aletleri Nerede Bulundu?

Shuaib Al-Adgham bölgesinde bulunan 200 bin yıllık taş aletleri, Orta Paleolitik döneminden kalma taş baltalardı. Shuaib Al-Adgham bölgesinde hala keşif yapan bilim adamları taş aletlerin sayısının artmakta olduğunu belirtiler. Tarihi taş aletlerinin çevrede fazla bulunması ile bilim adamlarının burada grup halinde insan topluluğu olduğunu düşünmekteler. Nedenlerinden birisi ise bölgenin doğal kaynak açısından uygunluğuydu.

Shuaib Al-Adgham bölgesi ve çevre yerlerin uydu görüntüleri üzerinde incelemeler yapan bilim adamları Shuaib Al-Adgham ve diğer bölgeler arasında nehir geçişleri ile bağlantılı oldukları bulundu. Bu nehir bağlantılar sayesinde eski tarihte yaşayan kişilerin nehir aracılığı ile diğer bölgede geçiş yaptıklarını düşünülmekteler. Nehir bağlantıları sayesinde toplumların büyük nüfusa sahip olduklarını görülmekte. Nehirler ve antik vadiler çevresinde oluşan toplumların görülmesi geniş coğrafi mesafeler kat ettiklerini ve yeni bölgeler keşfi yaptıklarını gözler önünde sermekte.

Suudi Arabistan’daki yetkilileri yaptığı açıklama ise şöyledir; “eski döneme ait taş aletlerin bulunması ile kültürel ve çevresel kalıntıların toplandığını belirtiler. Yetkililer, bu kalıntıların bulunması ile şimdi ki kurak Arap Yarımadası’nın geçmiş zamanlarda yeşil bitki örtüsüne sahip olduğunu desteklemektedir.” diye açıklama yapmış bulunmaktalar.

Arap Yarımadası’nda bulunan nehirlerin tarih öncesi zamanlarda Asya ile Afrika arasında önemli bir buluşma noktası olduğu keşfedildi.

Bir ufak taş parçasından eski tarihi dönemde neler yaşandığını ve o tarihte nasıl bir biçimde toplumun işleyişini gösteren bir kalıntının ne kadar önemli olduğunu altını çizmekteyiz.

Yorum yapın