2020 Agi Ne Kadar?

2020 yılı asgari geçim indirimi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2020 yılı için belirlediği asgari ücret tutarının içinde yer alan asgari geçim indirimi oranı da belirlenmiştir. 2020 yılında %15 oranında zam yapılan asgari ücrete çocuksuz bekâr bir asgari ücretliye verilecek tutar 2.324 TL olarak belirlendi. Asgari ücrete belirlenen zam doğrultusunda 2020 yılı için asgari geçim indirimi(AGİ) tutarı en fazla 375 TL, en az ise 220 TL olarak belirlendi.

Agi Nedir?

Asgari geçim indirimi olarak bilinen AGİ asgari ücretin içerisinde asgari ücret çalışanlarının geçimlerini sağlaması adına belirli faktörler ile değişen devlet tarafından sağlanan ücret olarak nitelendirilmektedir. Asgari geçim indirimi tutarı işveren tarafından sigortalı çalışana ödenen fakat devletin işveren adına vergiden düştüğü sistemdir. 2019 yılı devletin sağlamış olduğu asgari geçim indirimi tutarı en az 191 TL, en fazla 326 TL olarak belirlenmişti.2020 yılı için bu rakamlar en az 220 TL ve en fazla 375 TL olarak belirlenmiştir.

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indirimi olarak bilinen AGİ hesaplanırken kişinin medeni durumuna, çocuk sayısına bakılarak devletin asgari ücretliye sağlamış olduğu imkândır. Asgari geçim indirimi(AGİ) tutarlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Bekâr asgari ücretliye 220 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışmayan ve çocuğu olmayan asgari ücretliye 264 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışmayan ve 1 çocuğu olan asgari ücretliye 297 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışmıyor ve 2 çocuğu olan asgari ücretliye 331 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan asgari ücretliye 375 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışan ve çocuğu olmayan asgari ücretliye 220 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışan ve 1 çocuğu olan asgari ücretliye 253 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışan ve 2 çocuğu olan asgari ücretliye 286 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.
  • Eşi çalışan ve 3 çocuğu olan asgari ücretliye 331 TL asgari geçim indirimi ödemesi yapılır.

Yapılan ödemeler doğrultusunda ihtiyaca yönelik çocuk sayısına ve eş çalışma durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Asgari Ücret İçindeki Asgari Geçim İndirimi

Asgari ücret içinde ki asgari geçim indirimi oranı 2020 yılının ilk ayında belirli bir zam ile beraber arttı. Artış sonucunda bekâr birine verilecek asgari ücret net 2.325 TL, brüt 2.943 TL olarak belirlendi. Belirlenen asgari ücret bazı kesintiler ve teşvikler ile çalışanlara sunuldu. Asgari ücret içerisinden yapılan asgari geçim indirimi teşviki ile beraber kesintiler 2.943 TL üzerinden sigorta primi 412 TL, işsizlik sigortası primi 29 TL, damga vergisi 22 TL, gelir vergisi 375 TL olarak belirlenmiştir. Asgari geçim indirimi 220 TL tutarında artış sağlarken net asgari ücret 2.324 TL olarak hesaplanmaktadır. Bekâr biri için asgari geçim indirimi 220 TL olarak hesaplanırken evli ve eşi çalışmayan sigortalı çalışan için en az 265 TL olarak belirlenmiştir.

Agi İçin Nasıl Başvurulur?

Asgari geçim indirimi için başvuru sigortalı çalışanın işverene direkt olarak beyanı ile olmaktadır. Asgari geçim indirimi için çocuk sayısında ki artış, medeni durum ile alakalı değişiklik işveren tarafına çocuğun kimlik belgesi, medeni durumunuzu belirten belge ve işveren tarafından doldurulması istenen form ile direk olarak başvurmanız mümkündür. Başvurunuzu yapmanız durumunda başvuru yaptığınız tarihi takiben işveren tarafından talep edeceğiniz maaş bordonuzda asgari geçim indirimi(AGİ) farkını görebilirsiniz.

Yorum yapın