2020 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuşların 2020 yılında ne kadar maaş alacağı birçok uzaman çavuş ve ailesi tarafından merak ediliyordu. Uzman çavuş maaşları memur maaş artışına paralel olarak 2020 yılının ilk altı ayında %5,2 zamlı olarak en az 3500 TL olarak belirlendi. Uzman çavuşların ikinci altı ayda alacakları zam oranı ise yine devlet tarafından belirlenecek ortalama enflasyon artışına göre ayarlanacak.

Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman çavuşlar kaç para maaş alacağı aşağıda sayılan farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Uzman çavuşun maaşını belirleyen faktörler şunlardır:

  • Uzman çavuşun kıdem yılı veya görev yaptığı yerde komutanlık maaşı alıp almama durumu maaşına yansıyacaktır.
  • Uzman çavuşun rütbe durumu da aylık maaşına doğrudan yansır. Uzman çavuşlar her üç yılda bir bir kıdem alırlar. Buna göre de her kıdem artışı maaşına bir miktar artış olarak yansır.
  • Uzman çavuşun görev yeri örneğin doğu veya terörle mücadele bölgesi sınırlarındaysa bu bölgelere özel ilave tazminat alacaktır.
  • Uzman çavuşun görev yaptığı sınıf da maaşına ek tazminat olarak yansıyacaktır.

Buna göre uzman çavuşların maaşları 2020 yılında en düşük 4452 TL olarak belirlenmiştir. Diğer yandan örnek olarak güney doğu veya terörle mücadele bölgesinde görev yapan bir uzaman çavuş görev tazminatları ile beraber 7300 TL ye kadar ödeme alabilmektedir.

Buna ek olarak aynen diğer çalışanlar gibi uzman çavuşlar da evli olup olmamalarına, eşlerinin çalışıp çalışmama ve çocuk sahibi olup olmama durumlarına göre değişen oran da asgari geçim indirimi de alırlar.

Uzman Çavuşların Maaş Dışında Ek Tazminatları Nelerdir?

Maaşlarına ilave olarak uzaman çavuşlar yaptıkları görevlere göre farklı ve ilave bazı ödemeler alabilirler. Uzman çavuş maaşları görev yaptıkları tüm kıtalarda aynı olmakla beraber aşağıdaki durumlarda uzman çavuşlar tazminata hak kazanır:

  • Sınır ötesi veya terörle mücadele operasyonlarına katılmaları halinde,
  • Görev sebebiyle takdirname veya madalya aldıklarında,
  • Komando olarak görev yapan askeri personel komando tazminatı alır,
  • Yurt dışı birliklerde görev yapan askeri personel yurt dışı görev tazminatı alır,
  • Bomba imha gibi riskli görevlerde çalışan askeri personel ek görev tazminatı alır.
  • Savaş veya yarı savaş durumlarında ödenen tazminatlar. Örneğin Suriye’de ve Irak’ta görev yapan uzman çavuşlar maaşlarına ve ek tazminatlarına ilave olarak aylık 5700 TL ödeme alabilmektedir.

Uzman Erbaşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman erbaş statüsünde görev yapan askerlerin maaşları 2020 yılı itibariyle aylık 3500 TL den başlamaktadır. Aynen uzman çavuşlar gibi uzman erbaşlar da yaptıkları görevin riskleri veya niteliğine bağlı olarak ek tazminatlar alırlar. Ancak uzman çavuşların aksine uzman erbaşlar rütbe veya kıdem sebebiyle bir ek ödeme almak. Uzman erbaşlar rütbe itibariyle er rütbesindedir. Uzman erbaşların alabileceği en yüksek ücret ise aylık 5500 TL’ye çıkabilmektedir.

Emekli Olan Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman çavuşların emekli olduktan sonra alacağı emekli maaşı aynen diğer kamu çalışanları gibi prim ödeme günü sayısına ve ödenen prim tutarına göre belirlenir. Uzman çavuş maaşları emekli olduklarında kaç sözleşme yenilemişlerse o ölçüde artabilir. Uzman çavuşlar sözleşmeli olarak her 5 yılda bir sözleşme yenileyerek çalıştıklarından devletten emekli maaşı almakla birlikte sözleşmeli subay ve astsubaylar gibi emeklilik tazminatı alamazlar.

Sözleşmeli personel olan uzman çavuşlar emekli olunca görev yaparken aldıkları net ve tazminatsız maaşın üçte ikisi kadar emekli maaşı alır. Yani 4500 TL baz maaş düşünülürse bir emekli uzman çavuş takribi 3000 TL alır.

Yorum yapın