23 Çeşit Yemeği Yapılan Balık Nedir?

Elazığ’ın Keban ilçesinde yer alan ve 1974’te Fırat nehrinden akan suların basınçla birlikte yönünü değiştirmesiyle doğal bir şekilde meydana gelen Çırçır Şelalesi, dünyanın en genç şelalesi unvanına sahip. Yerli ve yabancı turistlerle birlikte gurbetçilerinde uğrak yeri olan ve doğal güzelliğiyle insanları kendisine hayran bıraktıran şelale, senelik 500 bin yabancı ve yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şelale’nin üzerine 1996 yılında kurulan tesis aracılığıyla ülkemizin en çok ihracatı Keban’dan yapılan alabalık türünün 23 farklı yemeği sofraları süslemektedir. Çorbasından kebabına, kebabından kavurmasına, kavurmasından katmerine tam 23 çeşit yemeği yapılan bu balıktan yıllık ortalama 70 ton tüketilmektedir.

Denize Kıyısı Bulunmayan Elazığ’ın Yöresel Yemekleri Arasına Balıkta Girdi

Çırçır şelalesinden çıkan bu balık sayesinde Elazığ mutfağına denize sınırı bulunmamasına rağmen balıkta girdi. Hem de bu balıktan tam 23 çeşit farklı yemek yapılarak geniş bir Elazığ balık mutfağı menüsü oluşturuldu. Çırçır Şelalesi’nin üzerine kurulan ve 1996 yılından beri faaliyette bulunan tesis sayesinde Elazığ mutfağına kazandırılan bu menüler gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmekte ve damak zevklerini hoşnut etmektedir.

En Çok Alabalık Üreten Şehir Elazığ Oldu

Ülkemizde alabalık üretiminde birinci sıraya yerleşen Elazığ, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve birçok önemli göl ve ırmakla birlikte çok sayıda su kaynağına sahip olan ülkemizde balık üretiminin en az olması gereken yerlerden biriyken en çok üretim sağlayan iller arasında alabalıkta en fazla üretimi sağlayan il oldu. Elazığ yıllık 18 ile 33 bin ton arası alabalık üretimi ile ülkemizin en çok alabalık üretilen yeri haline geldi.

Bu Lezzet Nedeniyle 8 Bin Kişi Yaşayan İlçeye 500 Bin Turist Geliyor

Elazığ’ın Keban ilçesinde son nüfus sayımına göre 8 bin kişi yaşamasına rağmen ilçeye yıllık 500 bin turist gelmektedir. Turistlerin buraya gelmesindeki en büyük etken ise Çırçır Şelalesi ve bu şelaleden çıkan alabalığın enfes 23 çeşit yemeğidir. Siz de bir balıktan üretilen 23 çeşit farklı tadı tatmak istiyorsanız seyahat listenize Elazığ’ı ekleyebilirsiniz.

Yorum yapın