5 Adımda Doğru Basınçlı Havayı Nasıl Hazırlarsınız?

Basınçlı hava bir işletmenin en önemli proses ve enerji verimliliği konularından biridir. Sistem güvenilirliğini ve makine kullanılabilirliğini artırmak isteyen işletmeler öncelikle basınçlı hava beslemesini ayrıntılı şekilde analiz etmelidir. Parçacıklar, su ve yağ̆, mükemmel şekilde hazırlanan basınçlı havanın doğal düşmanlarıdır. Bu gibi istenmeyen maddeler, ekipmanlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptirler ve işletmelere ciddi bir enerji maliyeti oluştururlar. Bu yazımızda basınçlı hava hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri ele alıyoruz.

1-Sistemi Basınçlı Havaya Hazırlama

Basınçlı hava, herhangi bir üretim tesisi için temel bir araçtır. Çünkü basınçlı hava benzersiz bir uygulama yelpazesinde kullanılabilir ve hızı, gücü, hassasiyeti ve güvenli kullanımı birleştirir. Bununla birlikte, bu faydaların hareketli pnömatik bileşenlerin kullanımına sunulabilmesi için birkaç hazırlık adımının izlenmesi gerekir.

Her basınçlı hava sisteminin başlangıcında bir kompresör bulunur. Ürettiği basınçlı hava, bir soğutmalı kurutucu kullanılarak hazırlanır. Genellikle soğutmalı kurutucunun hemen girişinde veya çıkışında bir basınçlı hava deposu bulunur. Bu, tüketimdeki dalgalanmaları telafi etmek için tasarlanmıştır. Basınçlı hava, tüpler aracılığıyla merkezi olmayan hava hazırlama aşamasına yönlendirilir.

Açma, basınç oluşturma, filtreleme, düzenleme, kurutma ve yağlama: bu süreçlerin hepsi titizlikle ele alınmalıdır. Son olarak, hazırlanan basınçlı hava makineye verilir ve uygulamayı harekete geçirmek için kullanılır. Öncelikle bu 3 elamanın doğru ve kusursuz çalıştığından emin olmalısınız.

2-Havayı Hazırlama

Ortam havası sıkıştırıldığında, kirletici madde konsantrasyonu oldukça artar. Bu da göz önünde bulundurularak hava öncelikle bu prosese hazırlanmalıdır. Basınçlı havayı bu partiküllerden arındırma verimliliği önemli ölçüde arttırır. Pnömatik bileşenlerin sorunsuz çalışması ve üretim proseslerinde güvenilirlik için bu çok önemlidir.

3-Doğru Ürünü Seçme

Basınçlı havanın üç ana özelliği son nokta cihazlar için iyi bir hava hazırlığını karakterize eder. Bunlar doğru seviyede sıkıştırılmış hava saflığı, yeterli miktarda basınçlı hava ve söz konusu uygulama için uygun bir basınç seviyesidir. Bu 3 kriteri elde etmek için öncelikle doğru ürünü seçmeniz gerekir. Bir servis birimi seçerken bu özelliklerin dikkate alınması gerekir.

  • Uygun bir basınçlı hava saflığı seviyesi servis ömrünü uzatır.
  • Pnömatik sistemin verimliliği ve ilgili düzenlemelere uygun olarak kullanılmasına izin verir.
  • Doğru miktarda basınçlı hava: Örneğin, belirlenen silindir piston hareket hızlarına ulaşmak için doğru akış hızı gereklidir.
  • Talebe uygun bir basınç seviyesi kuvvet sağlayacaktır ve bileşenleri ve iş parçalarını hareket ettirmek için gereklidir.

4-Bağlantı ve Devreye Almadaki Önemli Prensipler

Pnömatik sistemlerdeki partiküller ve yağlar, sıcaklık ve basınçtan bağımsız olarak büyük ölçüde gözlemlenebilir. Bu, üçüncü bileşen olan su için geçerli değildir.

Ortam havası her zaman mutlak hava nemi [g / m3] olarak ölçülebilen belirli miktarda su buharı içerir. Sıcaklık belirli bir seviyenin altına düşerse veya hava yüksek oranda sıkıştırılırsa, bu nemin bir kısmı yoğuşma olarak çıkacaktır.

Bu durumu anlamak ve hava hazırlığı için hesaba katmak önemlidir. Burada ayrıntıları verilen basınçlı hava uygulamalarında, ortam havasının sıkıştırılması genellikle maksimum hava nemini [g / m3] aşar ve yoğuşma suyu dışarı damlar. Yerel koşulların hava nemi hesaba katılsa bile, servis birimi seçimi aynı kalır. Bu nedenle tropikal ülkelerde, sıkıştırılmış hava hazırlama sırasında karasal iklim bölgelerine göre daha fazla kondens üretilir.

-Mutlak nem [g / m3], normal ortam havasında bulunan fiili su miktarıdır.

-Maksimum nem [g / m3], belirli bir sıcaklıkta hava tarafından absorbe edilebilen maksimum su buharı miktarıdır.

-Bağıl nem [%] mutlak ile maksimum neme oranıdır.

5-Doğru Filtre Seçimi ve Kontrolü

Filtre öğelerini düzenli olarak izleyin, verimlilik ve etkinliklerini kaybetmeden önce değiştirin. Tıkalı filtre elemanları partikülleri gideremez ve akış hızını% 50’ye kadar düşürür. Özellikle ince ve mikro filtre elemanları için kirlilik ölçerler veya akış ölçerler kullanılmalıdır. Filtre elemanlarını değiştirmek, filtre performansında büyük kazanç sağlayan ve basınç düşüşünü önleyen düşük maliyetli, basit bir bakım görevidir.

Yorum yapın