57 Bin Yıllık Yavru Kurt Fosili Bulundu

Kanada bulunan 57 bin yaşında yavru kurt fosili görenleri şaşkınlık içerisinde bıraktı. 57 bin yıllık yavru kurt fosili buzul çağında yaşandığı düşünülmekte. Bilim insanları, buzul çağından kalma bu fosil üzerindeki yapmış oldukları incelemelerle tüylerinin bile korumayı başardığını açıkladılar.

Kanada’nın Yukon eyaletinde, madencilerin 2016 yılında 57 bin yıllık kurt fosili buldular. 2016 yılından beri bilim insanları tarafından incelenen fosilin çalışmaları sona erdi.

Bilim insanları, fosilin şaşkınlıkla bugüne kadar bozulmamış en iyi mumya olduklarını söylemektedir. Araştırmacılar, 57 bin yıllık fosilin iç organları ve tüylerinin bozulmadığını bildirmekteler. 57 bin yıllık kurt yavrusunun günümüz kurtlarla bir benzerliklerinin pek fazla olmadığını ve evrim geçirmediğini belirtmektedirler.

57 Bin Yıllık Yavru Kurt Öldüğünde 7 Haftalıktı

Yavru kurt fosili 57 bin yıl boyunca çok iyi korunmuştu. Araştırmacılar, Yavru kurdun yediği en son besini bile tespit edebildiğini bildirdiler. 57 bin yıllık yavru kurt midesinde bulunan yiyecek bilim insanlarını şaşırttı. Yavru kurt fosilinin midesinde bizon veya geyik olduğunu düşünüyorlardı fakat onları şaşırtan şey ise yavru kurdun midesinde balık fosilleri bulunduğunu dile getirdiler. Yediği son yiyecek balık olan kurdumuz hala gizemini korumakta.

Yapılan deney ve test analizlerine göre yavru kurdun öldüğünde daha 7 haftalık olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, yavru kurt fosilinin ölüm nedenini bulamadılar. Ünlü Kanadalı araştırmacı görev yaptığı fosil üzerinde ki araştırmalara göre kurt yavrusunun buzul çağında Avrupa’da yaşayan kurt türleri ile benzerliklerini olduklarını belirtti. Araştırmacılar aynı zamanda 57 bin yıllık kurt fosilinin buzul çağının sonlarında yaşanan nüfus değişliklerinin gözlendiğini belirti.

57 bin yıllık olan kurt fosili hala araştırmalar üzerinde yapılmakta ve araştırmacılarının düşüncelerine göre 57 yıllık fosilin üzerinde testler ile buzul çağı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceğimizi düşünmekteler. Evrim geçirmemiş 57 yıllık yavru kurt fosili yıllar boyunca hala bozulmadan bu halde kalması şaşkınlıkla gizemini korumaktadır.

Yorum yapın