5G’ye Geçiş Başladı!

Güney Kore, Japonya ve Çin ülkelerinde 5G’ye geçiş çalışmaları başladı. 5G çalışmalarına Samsung, Sony gibi teknoloji markaları destek veriyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber 2-3-4G sonrası 5G’ye geçiş ile sağlanacak internet ve veri hızı oldukça yüksek, 4G’nin 5 katı hız sunan 5G saniyede 5GB veri aktarımı sağlayabiliyor. 5G ile gelen hız sadece mobil ve tablet, bilgisayar platformlarına yarar sağlamayacak, devletler, arabalar ve bir çok konuda hız artışı olacağı için hemen hemen her şey internet ile çalışmaya başlayacak ki bu durum oldukça iyi olacak gibi gözüküyor.

5G ilk olarak Güney Kore, Japonya ve Çin ülkelerine uygulanacak, daha sonra ABD ve diğer ülkelere yayılacak. Tahminlere göre bu ülkeler için 2020 yılında 5G çalışmaları tamamlanacak ve yüksek hızlı internet kullanımı aktif olacak. Türkiye’de ise Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre ülkemize bu yıl sonunda 4G’nin geleceği belirtiliyor. Diğer bir yandan hala 3G altyapısı eksikliğini hissetmekteyiz. Türkiye’de 5G kullanımının şimdilik hayalini kurmak bile güç, hala 3G altyapı eksikliğimiz var ve 4G’ye geçiş bile yapamadık.

Bu durumda yukarıdaki ülkelere 2020 yıllarında 5G ile tanışma fırsatı sunuluyor, fakat Türkiye’de eksikler göz önüne alındığında 2030-2040 yılları arasında 5G’nin geleceğini düşünmekteyiz, belki operatörler ve Ulaştırma Bakanlığı birlikte çalışıp son hız çalışmalara başlarsa daha da erken tanışabiliriz. Gelişmeler için takipte kalınız.

Yorum yapın