90.000 Dolarlık Windows Açığı!

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows sizce ne kadar güvenli? Evinizde, işyerinizde bulunan Windows işletim sistemli yüklü bilgisayarlarınızdan kredi kartı ile her türlü ödeme işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Peki Windows’a bu konuda ne kadar güvenebilirsiniz?

Trustwave şirketindeki SpiderLabs güvenlik araştırma ekibi Windows’un büyük bir açığını fark etti ve bu durum tüm kullanıcıları tedirgin edebilecek cinsten.

Açığı bulan Rus hacker, hatayı illegal içerikleri ve zararlı yazılımları satan bir forumda satışa çıkardı. Windows 2000’den Windows 10’a kadar ki bütün Windows’larda bulunan bu büyük açık sayesinde kötü niyetli kişiler bilgisayarınızda aklınıza gelen her şeyi yapabilir. Basit bir şifre çalma olayından tutun da POS cihazları sayesinde kredi kartı şifrelerine kadar her şeyi ele geçirebilirler ve şuanlık bu açık için yapılabilecek bir şey yok.

Rus hacker’ın bulduğu açığın illegal sitedeki satış rakamı ise dudak uçuklatan cinsten. 90.000 Dolar civarında bir fiyatı olan açık, zero-day açığı. Bu da demek oluyor ki, bu açıktan Rus hacker hariç kimsenin haberi yok.

Yorum yapın