90’ların En Çok Oynanan Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar dünyasının en parlak dönemli 90’lı yıllar olmuştur. Bu dönemde hem yazılımsal hem de donanımsal yenilikler yaşanmıştır. 90’larda donanımlar çok hızlı bir şekilde güçlendirilmiştir. Oyunlar ve iletişim sistemleri de her geçen gün gelişmektedir. DOS işletim sistemi ilk olarak 90’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise Windows 3.1, Windows 95 ve Windows 98 sistemleri ortaya çıkmıştır. 386 DX kişisel bilgisayarlarda ilk kullanılan işlemcidir. Bu işlemciden sonra Pentium 2 ve Pentium 3 işlemcileri çıkmıştır. Tüm bu değişiklikler ve gelişmeler oyunlara da büyük ölçüde yansımaktadır. 90’lı yılların en çok oynanan oyunları aşağıda sıralanmıştır.

Sanitarium

28 Nisan 1998 yılında piyasaya sürülen bu oyun, DreamForge Intertainment tarafından üretilmiştir. Hikâyesiyle oyun severlerin beğenisi toplamıştır. Oyunda ana karakterin kaza geçirmesiyle hafızasını kaybetmesi ve bunun sonucunda başına gelen olaylar bulmacalarla birlikte oyunculara sunulur. Oyun çıktığı yıllarda en çok oynanan oyunlardan biri olmuştur. Günümüzde bu oyunun mobil versiyonu çıkarılmıştır.

Slam ‘N Jam ’96 Featuring Magic & Kareem

Bu oyun 1996 yılında çıkmış bir basketbol oyunudur. Atari salonlarının vazgeçilmez oyunudur. Bu oyunun evlere taşınmasını sağlamışlardır. Oldukça başarılı bir oyun olan Slam ‘N Jam ’96 Kareem Abdullah – Jabbar ve Magic Johnson gibi oldukça başarılı basketbol yıldızlarının ve mükemmel bir takımın bulunduğu en iyi oyunculardan oluşmuştur. Bu oyunda gerçek basketbol izler gibi hissetmek mümkündür. Bu oyunda çok başarılı smaçlara yer verilmiş ve potaların kısılması gibi görüntüler de ortaya çıkmıştır. 90’lı yıllara damga vuran en önemli oyunlardan biridir. Bu oyunu dönemin diğer basketbol oyunlarından ayıran özelliği ise kameraların farklı açılardan çekiyor olmasıdır.

Diablo

31 Aralık 1996 tarihinde satışa sunulmuştur. Bu Blizzard oyunu 90’lı yıllara damga vuran en kaliteli oyunlardan biridir. Diğer klasik oyunlardan çok daha farklı bir oyundur. Konusuyla çok fazla dikkat çekmiştir. Savaş sistemi ile rol yapma oyunudur. İlk dönemindeki müzikleri ve hikâyeleri oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda korkunç sahneleri de bulunmaktadır. Dönemine göre oldukça başarılı bir oyun olmuştur. Piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda 2,5 milyondan fazla satmıştır.

Yorum yapın