A Vitamini Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

A Vitamini Nedir? Vücudumuzun gerekli olan fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve bizleri dış tehditlerden koruyan vücut direncinin oluşumunda rol alan küçük organik bileşiklere vitamin denmektedir. Doğada A, B,C, D, E ve K vitamini gibi önemli vitamin grupları bulunmaktadır.

Vitaminler içinde yağda çözünebilen bu sayede vücutta depolanması mümkün olan A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan çokça bulunmaktadır.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

A vitamini, göz sağlığı üzerinde oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Görme yetisinin oluşumunda oldukça büyük rol oynayan A vitamini aynı zamanda göz içinde bulunan zarların yapısına da katılmaktadır. A vitamininin bir başka faydası ise vücut bağışıklığında aktif rol almasıdır. Özellikle kış aylarında vücut direncinin düşmesinden kaynaklı hastalıkları engellemektedir. A vitamini anne ve bebek sağlığını da önemli derecede etkilemektedir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini doğada, provitamin ve retinol olarak iki farklı formda bulunmaktadır. Retinol formunda bulunan A vitamini hayvansal gıdaların birçoğunda bolca bulunmaktadır. Yumurta, ciğer, somon, keçi peyniri, alabalık, tereyağı ve ton balığı gibi besinler retinol formda A vitamince oldukça zengindir. Provitamin A şeklinde bulunan besinler ise taze meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Havuç, patates, lahana, ıspanak, kavun, karpuz, mandalina ve şeftali en çok provitamin A bulunduran besinlerdir.

A Vitamini Eksikliğinde Nelere Sebep Olur?

A vitamini daha çok görme ve bağışıklık sistemleri üzerinde etkili olduğu için, A vitamini eksikliğinde bu sistemlerde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle A vitaminin oldukça yetersiz olduğu durumlarda, görmede problemler, gözde kuruluk ve hatta tavuk karası denilen gece görmeyi kısıtlayan bir hastalığa sebep olmaktadır. Aynı zamanda, deride kuruluk, geçmeyen gribal enfeksiyonlar ve halsizlik gibi sorunlar da oluşabilmektedir.

A Vitamini Nasıl Çözünür?

A vitamini en güzel yağda çözülmektedir. Vücuda en faydalı bu şekilde olur bu yüzden a vitamini tüketirken birazda sıvı yağ tüketmeliyiz.

Yorum yapın