ABD, Oneplus Buds’a ‘Sahte Apple Airpods’ Diye El Koydu

Okunuyor ABD, OnePlus Buds’a ‘Sahte Apple AirPods’ Diye El Koydu

Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Hudut Koruma (CBP), birkaç saat evvel paylaştığı bir tweet ile John F. Kennedy Havalimanı’nda misyonlu CBP memurlarının, yüz binlerce dolar bedelinde düzmece Apple AirPods kablosuz kulaklık ele geçirdiğini duyurdu ve bir basın açıklaması paylaştı.

“Bu bir Apple değil” halinde başlayan tweette CBP, “JFK Havalimanı’ndaki CBP memurları; Hong Kong’dan gelen, özgün olsalardı 398 bin dolar bedelinde olacak 2.000 geçersiz Apple AirPods ele geçirdi.” tabirlerini kullandı ve ele geçirilen düzmece Apple AirPods’ların(!) fotoğrafını paylaştı.

CBP’nin ele geçirdiklerini duyurduğu geçersiz Apple AirPods’ların fotoğrafı

Fotoğraflarda bir gariplik dikkatinizi çekti mi? Evet, bunlar geçersiz Apple AirPods değil; OnePlus Buds. OnePlus’ın yeni kablosuz kulaklıkları olan OnePlus Buds‘ın Apple AirPods’a benzerliği, tanıtıldığı günden bu yana lisana getiriliyor. Lakin CBP memurlarının OnePlus Buds’lara ‘sahte Apple AirPods’ diyerek el koyması, bu benzerliğin ‘bilgisizlikle’ birleştiğinde ne üzere yanlış anlamalara yol açabileceğini göstermiş oldu.

Tahminen de CBP haklıdır. Yani tahminen de dolandırıcılar, fark edilmesin diye uydurma Apple AirPods’ları birer OnePlus Buds kutusunda ABD’ye sokmaya çalışmış olabilirler. Fakat paylaşılan fotoğraflardaki kulaklıkların şarj kutusuna baktığımızda durum pek de bu türlü görünmüyor. Dahası, OnePlus ABD de CBP’nin geçersiz Apple AirPods ele geçirdiklerini duyurduğu tweetin altına “Hey, onları geri verin!” yazarak onların birer OnePlus Buds olduğunu onaylamış durumda. Ayrıyeten CBP, paylaştığı basın açıklamasında da OnePlus’ın ismini dahi geçirmiyor.

OnePlus’tan kablosuz kulaklıklarına el konulmasına reaksiyon: Onları geri verin!

Elbetteki bir gümrük memurunun tanıtılan tüm teknolojik eserleri tanımak üzere bir yükümlülüğü bulunmuyor. Muhtemelen gümrük memuru, kulaklıklar Çin’e bağlı Hong Kong’dan geldiği ve görsel açıdan Apple AirPods’a hakikaten ziyadesiyle benzediği için bu türlü bir yanılgıya düştü.

Bu hadise, aslında üreticiler için bir özgün tasarım geliştirme alarmı olabilir. Apple, AirPods serisi ile kablosuz kulaklık pazarını ele geçirdiğinden bu yana büyük küçük çabucak her üretici AirPods gibisi kablosuz kulaklıklar piyasaya sürdü. CBP memurlarının yanlış anlaması, üreticilerin daha fazla özgün dizayna yönelmeleri gerektiğinin bir göstergesi.

CBP’nin OnePlus Buds’ları Apple AirPods ile karıştırmasına gelen reaksiyonlar

  • Hey, bakın! Kimi geçersiz MacBook Pro’lar buldum.
  • Aman yaradanım, geçersiz Ford SUV’lere bakın!
  • Beyefendiler, bu düzmece Mercedes-Benz’e göz atın
  • Şu düzmece iPad Pro’ya bakın

Yorum yapın