Adblock’u Dava Edecekler

Büyük şirketler reklam gelirlerini etkilediği gerekcesiyle adblock gibi uygulamalardan şikayetçi. Bu nedenle Google gibi dev reklam şirketleri adblock’u dava edecek. Rakamlar ortaya çıkınca işin ne kadar ciddi bir hal aldığını da görebilirsiniz. Dünya genelinde 144 milyon kişinin tarayıcısında adblock kullandığı söyleniyor. Bu da bu kişilerin hiç bir şekilde reklam görmediği anlamına geliyor.

Online reklam hizmeti veren şirketler bu reklamlardan gösterim başına ya da tıklama başına para kazanıyor. O devlerden birisi de adwords hizmeti ile Google. Google için internetin reklam devi diyebiliriz.Reklamlar engelleniyor ama yerleri boş kalıyor yani internet sitesi hala bozuk ve kirli kalıyor Google zaten adblock gibi uygulamalar nedeniyle çok zarar ettiğini yıllar önce açıklamıştı. Hatta Android için bu tür uygulamaları sıkıntıya bile sokmuştu. Peki web için ne yapacak?

Adblock neden kullanılıyor diyorsanız basit bir şekilde açıklayalım. Bir internet sitesine girdiğiniz zaman reklamlardan içeriği görmek mümkün bile olmayabiliyor. Bu tür siteler canınızı sıkıyorsa adblock işinizi bir nevi görecektir. Bir nevi dedik çünkü adblock gibi uygulamaların bazı sorunları var. Reklamlar engelleniyor ama yerleri boş kalıyor yani internet sitesi hala bozuk ve kirli kalıyor. Bununla birlikte internet sitesinde yer alan reklamların yüklenmesini engellediği için tarayıcıya ekstra yük biniyor. Sunucu reklamı göstermek konusunda ısrar ettikçe adblock görüntülememek konusunda ısrar ediyor. Bu tarayıcının yavaşlamasına sebep oluyor. Kullanırsanız farkedersiniz.

Yorum yapın