Adet Gecikmesi Neden Olur?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bazı kadınlar adet gecikmesini yaşanmış olaylara veya kullanmış olduğu ilaçlardan kaynaklandığını bilmezler. Bir çok neden adet gecikmesine neden olmakta gecikmenin sonucunda ortaya düzensiz adet kanaması ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda yaradılış gereği gayet doğal olan bu olay özellikle genç kızlar arasında sorun olmakta aslında kadını anne yapan yani üstün bir varlık yapan bu olaydır. Adetin gecikme nedenlerini yazmadan önce adet döneminde kadınların vücudu tamamen yenilenmektedir belki de erkeklerden daha uzun yaşamalarının sırrı budur.

Düzenli Adet Döngüsü Nedir?

Kadında normal adet döngüsü 21 ile 35 gün olmakla kanamanın ilk gününden hesaplama yapılmalıdır. Mesela bir kadın 1 Şubat’ta adet görmüşse 22 şubat ve 5 mart arasında bir sonraki kanamanın gerçekleşmesi gerekir. Eğer hesaplamış olduğunuz tarihi 1 hafta geçiyorsa bu adet gecikmesi oluyor demektir. Tabi adet görmeye yeni başlayan genç kızların adet düzensizliği adet gecikmesi olarak değerlendirilmemektedir.

Adet Kanamasının Gecikmesinin Nedenleri?

Yazımızın ilk başlarında belirtiğimiz gibi adet gecikmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir bu nedenleri kendinizde arayarak çözüm bulabilirsiniz.

  • Stresli bir yaşantınız var ise önemli nedenlerden biriside strestir çünkü stres bedenin normal işleyişini bozarak yumurtlama hormonlarını (LH) azaltmaktadır. Yumurtlama olama olmaması veya gecikmesi durumunda adet kanaması da gecikecektir.
  • Herhangi bir hastalığınız var ise özelliklede yumurtlamayı geciktiren hastalıklar yaşanmışsa bir neden olarak düşüne biliriz. Çünkü fiziksel ve duygusal olaylar adet kanamasını kesintiye uğratmaktadır.
  • İlaç kullanıyorsanız sebep olarak kullandığınız ilaçları sayabilirsiniz örneğin doğum kontrol ilaçları, kemoterapi ilaçları gibi antidepresanlar ve kortikosteroidler adet düzenini bozmaktadır. Eğer doğum kontrol hapını ilk kez kullanmışsanız adet döngüsü biraz zaman alacaktır.
  • Bir nedende kilonuz olabilir fazla kilo ve fazla zayıf olmak bir neden olabilir. Fazla zayıf olan kişilerin vücudunda yeterli yağ kitlesi olmaması, fazla kilolu olan kişilerin hormonal olarak adet döngüsüne etki etmesi durumunda adet gecikmesi ortaya çıkabilir.
  • Sayacağımız bir nedende yoğun egzersiz yapmaktır eğer spor, egzersiz programınız yoğun ise birde kalorili yiyecekler tüketilmiyorsa adet düzensizliği ortaya çıkabilir.
  • Son olarak fazla seyahat eden kişilerde adet kanaması gecikmesi ve durması sık rastlanan durumlardır.

Sayın değerli kadınlar bu yazımı hazırlamış olduğum bilgiler uzmanların görüşleridir araştırıp edinmiş olduğum bilgileri sizlere sunmuş bulunmaktayım sizler birde tavsiyem var eğer düzensiz adet döngünüz var ise mutlaka doktora başvurarak kaynaklanan sebepleri bulabilirsiniz.

Yorum yapın