Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Adet gecikmesi ya da sökmemesi, gerek psikolojik nedenlerle gerek mevsim dönümlerinde hemen hemen her kadının yaşadığı bir durumdur. Gecikmenin yaşandığı durumlarda da çoğu kadın adet söktürücü yöntemlere sık sık başvurmaktadırlar.

Adet gecikmesi için kullanılan bazı ilaçlar bulunsa da, adet söktürücü doğal yöntemleri kullanmak daha sağlıklıdır. Adet söktürmek için en kolay ve etkili yöntemlerden biri olan, adet söktürücü bitki çayları kullanıldığında, hem kanamanın başlamasına yardımcı olurken hem de kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Bitki çaylarını birçok aktardan temin ederek, kaynatarak içmek yeterlidir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları Etkisi Nasıl Olur?

Adet gecikmesi durumlarında kadınlar tarafından en sık kullanılan yöntem, adet söktürücü bitki çaylarını tüketmektir. Bu bitki çaylarının kaynatılıp, tüketilmesi neticesinde, adet kanamasının başlamasını kolaylaştırmaktadır. Bitkilerin kendi yapısında bulunan bazı maddelerin yardımı ile geciken adet kanaması başlamaktadır. Adet söktürücü bitki çaylarını önerilen miktarda kullanımı sonucunda kanamanın gerçekleştiği görülmektedir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Her biri farklı içeriklere ve etkilere sahip olan adet söktürücü bitki çaylarının en çok bilinenleri arasında ilk olarak papatya çayı söylenebilir. Papatya çayı adet söktürücü bitki çayları arasında çok etkili olanlardan biridir ve biberiye bitkisi ile karıştırılarak içilmektedir. Diğer adet söktürücü bitki çaylarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  1. Kekik çayı
  2. Kantaron çayı
  3. Civanperçemi çayı
  4. Rezene çayı
  5. Tarhun
  6. Havuç tohumu çayı
  7. Melisa çayı
  8. Nane çayı
  9. Adaçayı
  10. Kiraz sapı çayı

Bu adet söktürücü bitki çaylarının her birinin kullanım şekli ve miktarları değiştiği için, aktarlardan ne şekilde kullanılması gerektiğinin öğrenmek doğru olacaktır.

Adet Söktürücü Bitki Çaylarının Zararı Var Mıdır?

Adet söktürücü bitki çaylarının ne olduğundan bahsetmeden önce, bu bitki çaylarının zararı olup olmadığına biraz değinmekte fayda vardır. Bitki çayları bilinçsiz bir şekilde tüketilirse zararlı olabilir. Bu çaylar tüketilirken önerilen miktarda ve sürede kullanmak gerekmektedir. Her bitkinin farklı özellikleri bulunduğu için, her birinin kullanım oranları ve süreleri farklıdır.

Aynı zamanda, her bitki tek başına kullanılmalıdır. Birkaç bitki karıştırılarak kullanılmamalıdır. Ayrıca, bitki çaylarının günde kaç kez tüketilmesi gerektiğini de aktarlardan öğrenmek gerekmektedir. Eğer kullanılması gereken miktar ve sürelere sadık kalınmazsa zarar verebilir. Adet söktürücü bitki çaylarının, fazla miktarda ve yanlış kullanımı yoğun kanamalara ve hatta hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple adet söktürücü bitki çaylarını dikkatli tüketmek önemlidir.

Yorum yapın