Adil Kullanım Kotası Değişiyor!

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) başkanı Tayfun Acarer’den sevindirici bir haber geldi, gelen habere göre yeni internet paketlerinde (AKK) Adil kullanım kotası seviyesi yukarıya çekilecek. Ülkemizde AKK, kullanıcılar tarafından hiçbir zaman sevilmeyen bir mantık olmuştur diyebiliriz, sınırsız olarak her ay ücretini ödediğiniz internetin bir süre sonra hızının düşmesi açıkçası mantıklı değil. Bu güne kadar limitsiz paketlerde en düşük miktar AKK 50 GB kadardı, tabi ki biraz daha yüksek ücret ödeyerek adil kullanım kotasının boyutunu arttırabiliyoruz fakat fazla para vermeyi kurumsal firmalar hariç kimse istemiyor gibi gözükmekte.

BTK’dan gelen açıklamaya göre internete yeni girecek olan paketlerle birlikte 50 GB olan AKK 100GB kadar olacak, bu durum göz önünde bulundurulunca yıllardır aramızda olan AKK tamamen kalkmamasına rağmen biraz daha yukarı çıkması sevindirici bir haber gibi gözüküyor. Türkiye’de yaklaşık 33 milyon civarında internet abonesi bulunmakta, her geçen gün artan bu sayı internet devriminin gittikçe büyüdüğünü gösteriyor diyebiliriz. Eğer yeni adil kullanım kotası prosedürlerinin ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyorsanız hemen söyleyelim, proje yeni internet paketleriyle birlikte hayata geçmiş olacak ki 1 Mayıs’tan itibaren 100 GB adil kullanım kotasını görebileceğiz.

AKK’nın tamamen kaldırılmamasına rağmen artması biraz daha sevindirici gibi gözüküyor, internet ortamında sosyal medya ağlarına bakacak olduğumuzda çoğu internet kullanıcısı AKK’dan şikayetçi gibi gözükmekte.

Yorum yapın