Adım Adım Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamile olduğunuza dair kesin bilgilere sizlerin ulaşması aslında çok zordur. Ama yine eski yöntemlere göre bazı durumlarda hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz ama biz doktorlar her zaman mutlaka bir doktor gözetiminde gebelik testi yaptırmanızı öneririz.

Sizler için yinede bazı hamilelik belirtilerini sıralamak isteriz;

  1. En belirgin hamilelik belirtisi ise genel olarak adet gecikmesidir.Ama gerek mevsimsel yapı olsun gerekse çeşitli kişisel nedenlerden dolayı adet gecikmesi yaşanabilir. Ama büyük ihtimalle bu adet gecikmesi 1 haftayı aşmış ise hamile kalmış olabilirsiniz. Mutlaka bir test yaptırmanız gerekmektedir.
  2. Genel olarak hamile kalan bayanlarda memelerinde hassasiyet ve meme ucunda koyulaşma gibi veya memede karıncalanma durumu söz konusu olabilir. Yine de bu belirtiler farklı durumdan kaynaklanabilir ve kesin hamilesiniz diyemeyiz. Belirttiğimiz gibi mutlaka bir gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.
  3. Vücudunuzda bazı değişiklikler olabilir. Karnınızda şişkinlik veya alt kısmında dolgunluk hissedebilirsiniz. Yine belirttiğimiz gibi kesin hamilesiniz diyemeyiz bir doktor kontrolünde gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.
  4. Genital bölgenizde ki hassasiyet durumunun artması veya da çok sık bir şekilde tuvalete gitmenizde belirtiler arasında yer almaktadır.
  5. Çok fazla halk arasında bilinen kusma,bulantı veya vücudunuzda yorgunluk hissi çok fazla olması bir hamilelik belirtisi olabilir. Ve baş dönmesi fazla ise.

Yukarıda belirttiğimiz hamilelik belirtileri kesin olarak bir belirti olması imkansızdır. Konuda belirttiğimiz gibi mutlaka doktor kontrolünde bir gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

Son olarak hamilelik testlerini sıralamak gerekirse ;

İdrar Testi:İstenilen her yerde yapılabilen bu testin doğruluk oranı aslında %50 civarındadır. En yakın eczaneden çok makul bir fiyata aldığınız bir test çubuğu ile hamile olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca laboratuvarda yapılan idrar testinin doğru bir şekilde sonuç vermesi için mutlaka adet gecikmesinden sonra ki 5 gün sonunda test yaptırmanız sonucunda doğruluk oranı çok yüksektir.

Kan Testi:Kan testi en doğru sonucu alabileceğiniz bir yöntemdir.Yine adet gecikmesinden sonra ki haftada yaptırabileceğiniz bir testtir. Doğruluk oranı çok yüksek olup pozitif çıkması sonucunda hamilesiniz demektir.

Ultrason Testi: Bu yöntem aslında kan testi gibi doğruluğu kesin bir yöntem olup ultrason aletine girdikten sonra karına bakılarak ortaya çıkarılmaktadır.Bu yöntemi uygulamak için mutlaka adet gecikmesinden sonra ki 10. günden itibaren yapılması en doğru sonucu verecektir.

Yorum yapın