Adıyaman Sincik Hakkında Bilgiler

Adıyaman iline daha sonra bağlanan Sincik ilçesi, Adıyaman’ın 1954’te il olması ile Sincik yöresi Adıyaman’ın Kâhta ilçesine bağlanılmıştır.1990 yılında 6 muhtarlık ve 6 mahalle ile Sincik ilçesi kurulmuştur. Tarihi bakımından; Hititler, Huriler ve Mitaniler’in egemenlik kurduğu bir ilçedir. M.Ö.69 ile M.S.72 yılları arasında ise Kommagene Krallığı ve sonrasında Romalılar, Bizanslılar, ardından Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yörede hakimiyet kurmuşlardır.

İlçede bozkır iklimi mevcut olduğundan kışlar çok soğuk ve yağışlı, yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar her ne kadar sıcak olsa da rakım yüksek olduğu için serin hava hakimdir. İlçe halkının çoğunluğu Reşi Aşireti’nin Karaçur koluna bağlıdır, Kürtçe yaygın bir dil olup, Muhafazakâr kesim mevcuttur.

Sincik’te Gezilecek Yerler

Derik Kutsal Alanı – Herreoon

Tarihi gezilecek mekân, Herreoon diğer adıyla Derik Kalesi’dir. M.S.70 ‘lerde Romalılar tarafından yapıldığı ve M.S.300’lü yıllara kadar kullanıldığı düşünülen, Kommagene Krallığı döneminde inşa edilen Temenos kalıntıları bulunan, Derik kalesidir. Burası mutlak görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Nemrut Dağı

UNSCO tarafından 1987’de Dünya Miras Alanı ilan edilen ve Millî Park olan Nemrut Dağı ‘da gezilecek yerler arasındadır. Burada Kommagene Krallığı’na ait heykeller ve tümülüs bulunmaktadır. Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer olduğundan izleyenleri hayran bırakmaktadır. Sizde bu bölgeye giderek gezebilir ve kültür turu düzenleyebilirsiniz. Bu sayede farklı bir aktivite de yapabilirsiniz.

Sincik ‘te Neler Yenir? Neleri Meşhur?

Sincik ilçesine özgü olan doğa harikası bu bitki, “Ters Lale” ve “Ağlayan Gelin “diye adlandırılır. Sarı ve turuncu renkte olan bu bitkinin boyu 75 cm ve her birinde 6 ters büyüyen laleler vardır. Koruma altına alınan bu bitkinin çok güzel kokusu vardır.

Bu şirin ilçeye yolu düşenlerin Sincik’te üretilen bal, nar, kekik, kuru ve yaş dut almaları önerilir. Aynı zamanda lezzet olarak damaklarda tat bırakan, Çiğköfte, Kuru biber, patlıcan dolması ve Ayran ( Meyir ) çorbasının yenilmesi de tavsiye edilir.

Yorum yapın