Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Nedir?

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı halk tabiri ile söyleyecek olursak yüksek lisan veya diğer adıyla master yapmak isteyen öğrencilerin mevzun olmadan veya mevzun olduktan sonra girdikleri sınavdır.

Nerelerde işe yarıyor diye söyleyecek olursak; öğretim görevlisi okutman araştırma görevlisi uzman çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara da naklen atamalarda işe yarar. Ayrıca ülkemizde lisansüstü eğitime girişte yurt dışı lisan üstü eğitime gidecek adaların seçimde kullanılır.

Bu sınav yılda iki kez yapılmaktadır. Mart ve kasım aylarında. Ales sınavından alacağınız puan üç yıl geçerlidir. Bu puan ile üç yıl boyunca size uygun kadrolara başvuru yapabiliyorsunuz.

Soru kapsamı olarak sayısal-1 ve sayısal-2 sözel-1 ve sözel-2 şeklinde 50 şer sorudan oluşan toplam 200 sorudan ibarettir. Bu sınava katılmak için ÖSYM’nin kendi sitesinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Her hangi bir form ve kılavuz verilmemektedir.

Bu sınava girdiğinizde almanız gereken en düşük puan 55 puandır. Bu puan için lisan üstü eğitim başvurusu yapabilmektesiniz. Ama yapacağınız başvurusu nitelikleri kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

Kimi kurumlar için 55 puan yetmemektedir. Kimi kurumlar için bu puanın yanında yabancı dil bilgisi de istenmektedir. Bazı kurumlar içinde bu puan başvurmak için yeterli değildir. Alt puan olarak 70 veya daha aşağıda ya da daha yukarıda puan istenebilmektedir.

Yorum yapın