Akciğer Metastazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İnsan vücudu yapısı itibari ile son derece hassas ve mikro boyutta son derece güçlü olmasına karşın kanser gibi henüz tüm dallarında tedavinin mümkün olmadığı hastalılar ile mücadele edemeyen bir yapıdadır. Kanser hastalığı insan vücudunda ortaya çıkabilen ve vücudun kısa süre içinde direncini kırarak başta halsizlik yorgunluk gibi sorunlar ile baş gösteren en önemli düşmanlarından biridir.

Vücudumuz sahip olduğu yapı gereği elektrik ağı benzeri bir oluşum sergilemektedir. Yani oluşan bir kanser türü zaman içinde vücudun farklı bölümlerine de sıçrayarak büyümektedir.

Kanser yayılmalarına da Metastaz ismi verilmektedir. Akciğer metastazı belirtileri konusuna yakından baktığımızda belirli bir bölgede oluşan kanser hastalığının akciğere sıçrayarak yayılması olarak açıklanabileceği görülmektedir. Akciğer kanseri ya da akciğer metastazı dolayısı ile oluşan kanser türleri için erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Akciğer Metastazı Belirtileri

Kanser türleri belirli bir oranda benzerlik gösterse de akciğer metastazı yani kanser sıçraması ile oluşan kanser hastalığı daha sessiz ilerleyen bir hastalık türüdür. Zira akciğer metastazı yaşam süresi direkt olarak akciğer kanserine yakalanan hastalara oranlar daha uzun olmaktadır. Ayrıca akciğerin bir bütün olarak düşünülmesi durumunda belirtiler farklılık gösterebilir.

Örneğin akciğer bütünlüğünde olağan üstü bir bozulma olmadıysa öksürük şikayeti akciğer kanseri tanılarından biri olmayacaktır. Bu nedenle adrenalin hormonu seviyesi dikkate alınmalıdır.

Zira özellikle Böbrek bezleri ile başlayan kanser türlerinde metastaz genel olarak akciğerde görülür. Bu durumda düşen adrenalin hormonu seviyesi halsizlik ve daimi yorgunluk ile kendini belli etmektedir.

Akciğer kanseri ya için belirtilere daha yakından baktığımızda aşırı sayılabilecek oranda hızlı kilo kaybetme mevsimsel koşullar ve ortam sıcaklığı başka kişileri etkilememesine karşın daimi olarak terleme başlıca belirtilerdir. Fakat öksürük genel olarak en önemli belirtilerden ve ilerlemiş kanser hallerinden haber vermektedir. Zira sigara içenler için bu alışıldık bir durum olsa da bir kanser başlangıcı olarak dikkat ile incelenmesi gereken bir belirtidir. Ayrıca uzman hekimden düzenli olarak destek alınmalı ve tedavi yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır.

Yorum yapın