Akdeniz Ateşi Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Akdeniz Ateşi Nedir? Akdeniz Ateşi, Aile Akdeniz Ateşi (FMF) olarak da bilinen, Akdeniz Ateşi olarak da bilinen hastalık; tekrarlayan ateşe ve karın, akciğer ve eklemlerde ağrılı iltihaplanmaya neden olan kalıtsal bir otoinflamatuar rahatsızlığıdır.

Ailevi Akdeniz ateşi, Kuzey Afrika, Yahudi, Arap, Ermeni, Türk, Yunan veya İtalyan atalar dahil olmak üzere genellikle Akdeniz kökenli insanlarda ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Ancak bu aynı zamanda herhangi bir ırktan insanı da etkiler. Ailevi Akdeniz ateşi genellikle çocuklukta teşhis edilir. Akdeniz ateşi hastalığının tedavisi olmasa da ailevi Akdeniz ateşinin belirti ve semptomlarını azaltmak için tedavi planınıza sadık kalabilir veya hatta onlardan tamamen kaçınabilirsiniz.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri

Ailesel Akdeniz ateşinin belirti ve semptomları genellikle çocuklukta başlar. Nöbetleri bir ila üç gün sürer ve nöbet olarak adlandırılır. Artritin başlangıcı haftalarca veya aylarca sürebilir.

Ailesel Akdeniz ateşinin semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ateş yüksekliği
 • Karın ağrısı oluşması
 • Göğüs ağrısı oluşması
 • Eklemlerde şişme ve ağrı oluşması
 • Genellikle dizlerinin alt kısmında, diz ile ayak bağı arasındaki ciltte kırmızı deri döküntüleri meydana gelmesi
 • Kas ağrıları oluşması
 • Baldırlarda ağrı oluşması
 • Kabızlık ve ishal belirtilerinin oluşması

Akdeniz ateşi, ataklar şeklinde devam eden bir hastalıktır. Bu ataklar sırasında kendinizi normal hissedebilirsiniz, ancak asemptomatik dönem birkaç günden birkaç yıla kadar değişebilir. Sizde veya çocuğunuzda nefes darlığı ve ani ateş ile birlikte karın, göğüs ve eklem ağrısı gibi ani ve endişe verici semptomlar varsa, en iyisi bir doktora görünmektir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedenleri

Ailevi Akdeniz ateşi, ebeveynlerden çocuklara geçen genetik mutasyonlardan kaynaklanır. Gen mutasyonları, vücuttaki iltihaplanmayı düzenlemede sorunlara neden olur. Ailesel Akdeniz ateşi olan kişilerde mutasyon, MEFV adı verilen bir gende meydana gelir. MEFV’deki birçok farklı mutasyon, ailesel Akdeniz ateşi ile ilişkilidir. Bazı mutasyonlar çok ciddi vakalara neden olabilirken diğerleri semptomların ve semptomların azalmasına neden olabilir.

Ailesel Akdeniz Ateşi Hastalığı Komplikasyonları

Ailesel Akdeniz ateşi tedavi edilmezse komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Kandaki anormal protein

Ailesel Akdeniz ateşi sırasında vücudunuz anormal protein (amiloid A) üretir. Protein vücudunuzda birikerek organ hasarına (amiloidoz) neden olabilir.

 • Böbrek hasarı

Amiloidoz böbreklerde zararar neden oluşturabilir ve nefrotiksendroma sebep olabilir. Nefrotiksendrom, böbreğin filtrasyon sistemi (glomerulus) hasar gördüğünde ortaya çıkar. Bu hastalığa sahip kişiler idrarlarında çok fazla protein kaybedebilir. Nefrotiksendrom böbrek trombozuna (renalventrombozu) veya böbrek yetmezliğine neden olabilir.

 • Kadınlarda kısırlık

Ailesel Akdeniz ateşinin neden olduğu iltihap, kadın üreme organlarını da etkileyebilir ve kısırlığa neden olabilir.

 • Eklem ağrısı

Ailesel Akdeniz ateşi olan hastalarda artrit yaygındır. En fazla etkisini hisseden eklemler dizler, ayak bilekleri, kalçalar ve dirsekler şeklinde sayılabilir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Tedavisi

Ailesel Akdeniz ateşinin tedavisi yoktur. Ailesel Akdeniz ateşinin semptom ve bulgularını kontrol etmek için 1973’ten beri günde 1-2 mg sürekli kolşisin tedavisi çoğu hastada atağı ve amiloidoz gelişimini durdurmuştur. İlaç ayrıca çeşitli eklem hastalıkları için de kullanılmaktadır. Ancak tedaviyi karşılamayan hastalarda amiloidoz gelişmeye devam etmektedir. Kolşisinin atakları nasıl önlediği ve amiloidoz gelişimini nasıl yavaşlattığı belirsizdir. İlacın dozu iyi ayarlanmalıdır. Bu nedenle tedaviye bir uzman kontrolünde devam edilmelidir. Belirtiler ortadan kalksa bile, doktor reçete etmedikçe ilaç kesilmemelidir. Hasta hamile olsa bile tavsiye edilir. Kolşisinin bebekler için zararlı olduğu kanıtlanmamıştır. Ancak ailesel Akdeniz ateşi olan gebelere amniyosentez yapılarak fetüsün genetik yapısının incelenmesi önerilmektedir.

Yorum yapın