Akıllı Araba Devri Başlıyor!

Otomobil sektöründe, elektrikli ve sürücüsüz araçlarla özellikle de internet bağlantısı ile kontrol edilen araçlar ile çağ dışı bir dönem yaşamaktayız. Yerel ve bölgesel pazarlar arası mesafeler otomobil sektöründe yeni uygulamaların ortaya çıkmasında öncü oluyor.

Otomobillere Sim Kart Takılabilecek

OTONOM (akıllı) ve elektrikli araçların en büyük problemi, çalışmaları için büyük miktarda verinin işlenmesi gerekliliği. Bu yüzden, bu alanda yapılan araştırmalar için çok yüksek bütçeler ve önemli altyapı yatırımları gerekiyor.

Günümüzde en yaygın kullanılan veri işletim sistemleri Wi-Fi ve GPRS. Bu sebeple yeni akıllı araçlar da bu sistemler kullanılacak gibi görünüyor. Ve operatörlere büyük sorumluluk düşüyor. Akıllı araçlarda kullanılacak SIM kartların üretimi için çalışmalara başlandı ve büyük bir hızla devam ediyor. Hatta şimdiden bile başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede başarılı denemelere imza atıldı. Ülkemizde ise devrim niteliğinde bir gelişme meydana geldi.

Üretici Ve Operatör İş Birliği

Geçtiğimiz günlerde yapılan dijitalleştirme toplantısında, Vodafone’ndan ve 47 otomobil markasının temsilcilerinin oluşturduğu otomotiv distribütörleri derneğinden bir ekip, bir araya geldi.

Vodafone Arena’da yapılan bu toplantıda, sisteminde Vodafone’un imzası bulunan son teknoloji bir aracın da tanıtımı yapıldı. Vodafone, bu araçta bağlantıyı sağlamak için IOT (nesnelerin interneti) ve M2M (makineler arası iletişim) sistemlerini kullandığını açıkladı.

Gelecekte tüm araçlarda SIM kart kullanımının başlamasıyla, araçların birbirleriyle ve online haritalarla veri alışverişi yapmasını sağlamak planlanıyor. Bu uygulama ile birlikte sürücü hataları en az seviyeye çekilerek kişilerin daha güvenli araç kullanması hedeflenmektedir.

Sürücülerin bu gelişmelerden memnun olup olmayacağıysa şimdilik gizemini koruyor.

Yorum yapın