Akıllı Ev Kullanımına Sürat Kazandırmak İçin Apple Açık Kaynak Kodlu Homekit Araçları

Akıllı ev kullanımına sürat kazandırmak için Apple açık kaynak kodlu HomeKit araçları

Apple, dün endüstri liderleri tarafından açıklanan yeni zeki ev standardının “gelişimini hızlandırmak” için zeki ev aletlerinden bazılarını açık kaynak yapıyor. Apple’ın HomeKit Aksesuar Geliştirme Kiti’nin (ADK) bir takım bölümleri, Apple ile iş ilişkisine sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, herhangi bir geliştiricinin denemesi için hazır olacak.

Hareket Apple, Google ve Amazon’un yeni bir açık kaynaklı zeki konut standardı açıkladı. IP üzerinden Project Connected Home, Amazon’un Alexa, Google’ın Weave veya Apple’ın HomeKit ürünü elde etmek üzere her şirketin mevcut teknolojisinin öğelerini içerecek ve akıllı ev cihazlarının birlikte daha verimli çalışmasına ihtimal tanıyacak. Apple’ın HomeKit’in açık kaynaklı parçalarını yararlanma kararı, şirketin teknolojisini yeni standarda entegre etmeye yönelik rasyonel bir birincil adım gibi geliyor.

Manâlı bir şekilde, bu hareket HomeKit’in tamamen açık kaynak olacağı anlamına gelmiyor ve ne de sadece Apple’ın kendi Apple ahenkli zeki ev aksesuarlarını tasarlamak ve yayınlamak için yazılımı kullanabileceği anlamına gelmiyor . Üreticilerin, Aksesuar Protokolü Spesifikasyonu’nun ticari sürümüne erişmek ve cihazlarını satmak için Apple’ın HomeKit MFi Programına kaydolmaları gerekecektir. Ama HomeKit’in açık kaynaklı öğeleri, üreticilerin parayı bir MFi ortağı almak için harcamadan önce cihazları prototiplemesini kolaylaştıracak. Cihazları gerçekte satış için yine de Apple’ın MFi Programına kaydolmanız gerekecek

Bu yok Apple ilk önce HomeKit’in geliştirilmesini kolaylaştırmaya çalıştı. 2017 yılında, herkesin bir HomeKit cihazı geliştirmesine ve emniyet kısıtlamalarını gevşetmesine (özel bir emniyet yongası ihtiyacını bir yazılım düzeltmesi ile değiştirmesine) müsade vermeyi planladığını açıkladı. bununla beraber, AppleInsider’ın belirttiği gibi, Apple HomeKit Aksesuar Protokolünü sadece Aksesuar Geliştirme Kitinin yalnızca bir parçası olan yaygın olarak kullanılabilir ülkü getirdi. Bu son ilan, artık herkesin kullanabileceği açık kaynaklı bir ADK olduğu anlamına geliyor.

ADK’nın yeni standart, açık kaynaklı bölümlerinin geliştirilmesine muavin olmanın yanı sıra, HomeKit’in benimsenmesine muavin olabilir. geçmişte Amazon ve Google’ın muhalif girişimlerinin arkasında kalmıştır. Hareket, şirketlerin yazılımı desteklemeye başlamadan önce yazılımla oynayabilecekleri anlamına kazanç. Kulağa ilginç geliyorsa ya da sadece bir tamirciye sahip almak isteyen bir hobiyseniz, HomeKit ADK’ya GitHub sayfasında erişebilirsiniz.

Yorum yapın