Akıllı Telefonların Hayatımızdaki Bilinmeyen Önemi

Hayatın en önemli dönemini yaşıyorsunuz belki de. Keşfedildiği bu günden yana günlerce yazılıp gönderilen, beklenen fakat bir türlü gelmeyen mektuplar, sadece tek bir poz fotoğraf için haftalarca süren baskı zamanları ve daha birçok şeyi tarihe karıştıran akıllı cep telefonları. Hayatın içindeki önemini insanlara çıktığı bu günden yana vazgeçilmez kılan akıllı telefonlar. Adeta attığınız her adımda bir nefes gibi oldu. Hepsi bir arada performansı ile insanların hayatlarında vazgeçilmez oldu. Neredeyse akıllı telefonlar olmadığında yola çıkamaz, bir iş yapamaz oldu insanlar.

Saatlerce haber beklemek yerine tek tık işlemi ile mesaj atma iletişim kurma, fotoğraf ve video çekme anında diğer insanlar ile paylaşabilme özelliği, hatta bir zamanlar söylendiğinde imkânsız bir düşünce gibi gelen, saatlerce kuyruk bekleme belasından kurtaran kolaylıkla işlemleri bitiren banka işlemleri, saatlerce müşteri hizmetlerini telefonun ucunda bekleyip bir türlü değişmeyen şifreleri kolayca değişebilme, çok imrenip binlerce lira harcanan oyun konsollarına bir de o ara verip yüklemek için alınan oyun kasetlerini tarihe gömüp binlerce oyunu oynayabilme hatta dünyanın diğer ucundaki insanlarla karşılıklı oyun oynayabilme imkânı sunan, ışık sistemleri, gece lambası özelliği imkânı, dosyaları indirip okuyabilme, sadece yılda bir kez bile zor görebildiğiniz insanları istediğiniz anda ışık hızı ile ekranınızda görüntülü olarak görme, ders çalışabilme, merak edilen en önemsiz bilgiyi bile ansiklopedi edasında karşınıza saniye hızı ile çıkarabilme, alım satım işlemlerini gerçekleştirme, uzakta olsanız da bırakıp gitmek zorunda olduğunuz evinizi iş yerinizi uzaktan izleyebilme imkânı sunma bunlar sadece Akıllı telefonların hayatımıza getirdikleri bazı özelliklerdir.

Daha birçok şey insanoğlunun aklına gelebilecek pek çok özellik ile yaşantının olmazsa olmaz bir parçası haline geliyor. Akıllı telefon olmadan kendini eksik hisseden birçok işini yarım bırakan insanlar da var. Sadece işlerini akıllı telefon aracılığı ile yürütebilen. Akıllı telefonların günümüzden bu güne getirdiği en büyük özellik gözle görünür ölçüde bilgisayar özelliğinde olması. Bunun yanı sıra tansiyon ölçme cihazlarını bile hızla tarihe gömdü. Trafiğe çıkarken sadece akıllı telefonların yönlendirmesine muhtaç olur hale geldi insanoğlu. İstediğiniz her şeye tek bir tuş ile ulaşabilmeniz. Geçtiğimiz yıllarda sadece tuşlu sistem ile çalışan akışlı telefonlar şimdilerde yerini nerede ise üzerinde hiç bir tuş bulunmayan dokunmatik sistemine bırakmış durumda. Akımında bulunan radyo aktif maddelerin bile en aza indirgenen son halini görmekteyiz son günlerde.

Yorum yapın