Akne Neden Çıkar? Akne Neden Olur? Akneler Nasıl Giderilir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çok sık rastlanılan bir cilt hastalığıdır. Ergenlik çağında daha sık görülür ve tedavi edilmediğinde kalıcı izlere sebebiyet verir. Yağ oranının fazla olduğu yerlerde bazen iltihaplı ve ağrılı bazense leke biçiminde görülür.

Hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen akne hastalığı her yaş aralığında karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle ergenler çağında ciltteki yağlar artar ve beraberinde ciltte lekeler oluşmasına sebep olur. Özellikle yüz bölgesinde çıkan akneler mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü ilerde önüne geçilemeyen izler haline dönüşebilir.

Akne Nasıl Oluşur?

Yağ tabakasının en çok bulunduğu yerlerden biri yüzdür. Yağ tabakasının tıkanması sonucu akneler oluşur ve burada tıkanıklık oluşur. Tıkanıklık oluşan yerde bakteriler daha çabuk ürer ve bu durumun sonucunda sivilceler dışarıya doğru patlar ve gözle görülür hale gelir. Yağlı yiyeceklerden uzak durmanız mantıklı olacaktır. İçerisinde çok fazla yağ bulunduran yiyecekler akne oluşumunu artıran en önemli etkendir.

Akne Oluşumunu Artıran Faktörler Nelerdir?

  • Derimizde çoğalan bakteri sayısı,
  • Yüzün her gün düzenli bir şekilde yıkanmaması,
  • Uzun süre güneşte kalmak,
  • Kozmetik ürünleri,
  • Terlemek,
  • Stres ve endişe içerisinde olmak,
  • Deri gözeneğini kapatmak,
  • Adet dönemi,
  • Sınav dönemleri.

Akne Tedavisinde Neler Yapılabilir?

En başta yapılması gereken cilt temizliğidir. Cilt sürekli olarak temiz kalmak zorundadır. Böylece gözenekleri tıkayan bakterilerin oluşumu önlenmiş olacaktır. Cildin yağından arınması için haftada 2-3 kez kil maskesi uygulaması yapılmalıdır. Kil maskesi yapmadan önce cilt gözeneklerinin açılması için yüzünüze buharla yumuşatabilirsiniz.

Akne tedavisi sabır gerektiren bir tedavi sürecine dayanır. Düzenli ve sabırlı olmakta fayda vardır. Bir cildiye uzmanına başvurmak çok mantıklı bir karar olacaktır. Doktorunuz cilt tipinize en uyun ilacı yazarak size en güzel sonuçları almadan büyük kattı sağlayacaktır. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça geniştir. Mutlaka doktor kontrolünde ilaç Kullanılması gerekmektedir.

Aknelerinizle oynamak onları sıkmak mantıksız olacaktır ve aknelerinizin leke olarak kalmasına sebebiyet verecektir. Mutlaka yüzünüzü cilt yapınıza uygun bir sabunlar düzenli olarak yıkamalısınız. Sabun cildi kurutabildiğinde yıkama sonrası mutlaka cildinizi doğal nemlendirici ürünlerle nemlendirmelisiniz. Temiz ortamda bakteri üremeyeceğini unutmayınız. Daha güzel sonuçlar için doktorunuza başvurunuz.

Yorum yapın