Aktif Facebook Kullanımım

Son zamanlarda farkettimki 2 site üzerinde çok aktif kullanımdayım. Biri Google Services diğeride Facebook.

E-posta, takvim, dökümanlar, kişiler için Google Apps kullanıyorum. iPhone’da Microsoft Exchange olarak tanımadığım Google Apps ile e-postalarım, takvim kayıtlarım ve kişilerim online olarak google’da saklanıyor ve istediğim zaman iphone’dan da sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyorum. (Google IP’si engellendiğinde bile!)

Tüm kişi listemi google mail kişiler ile sync kullanmak da işime çok yarıyor. Yedek almak zorunda kalmıyorum. Kişilerin tüm bilgilerini saklayabiliyorum. Telefonumu unutsam, başına bir şey gelse de internetten hemen kişilerime erişebiliyorum.

Gelelim asıl konuya. Facebook. An itibari ile Facebook Ülkesinin 400+ milyon üyesi bulunuyor. Ben de facebook’u hem kişisel iletişim, hem fotoğraflarımı depolama hem de etkinlikleri takip etmek için kullanıyorum.

Daha önceleri hem live messenger, hem google chat kullanıyordum. Fakat farkettim ki msn veya gtalk üzerinden konuştuğum kişiler zaten Facebook’da arkadaş listemde olan kişiler. Neden 2 farklı program kullanıyorum diye düşündüm ve Pidgin’i indirip Facebook hesabımı tanıttım. Böylece artık tek bir program ile listemdeki kişiler ile rahatça konuşabiliyorum. Tabii ki facebook chat olduğu için pidgin olmasa bile başkasının bilgisayarından dahi facebook sohbete ulaşabiliyorum.

Fotoğraflar için flickr veya google picasa web gibi hizmetler olmasına rağmen ben Facebook’un sunduğu fotoğraflar özelliğini daha çok seviyorum. Çünkü her şeyi tek bir site üzerinde gerçekleştirmek daha çok hoşuma gidiyor. Ayrıca farklı hesaplar veya kısıtlamalar ile karşılaşmak zorunda kalmıyorum. Dilersem albümlerimi gizleyebiliyor, dilersem arkadaşlarımı etiketleyebiliyorum. Ayrıca arkadaşlarımın beni eklediği fotoğraflardan da anında haberim oluyor.

Mesajlaşmak için herkese e-posta adresimi veriyordum. Fakat zaten arkadaş listemde olan ve facebook kullanan kişiler neden bana mail atmak için uğraşsınlar ki? (Evet ne kadar uğraşabilir ki? Epostasını açacak ve yollayacak) Fakat facebook arkadaş listemde bulunan kişiler bana mesaj ile ulaşabiliyor. Hem onların hem benim sürekli kullandığım bir site sayesinde bunun için de farklı bir site kullanmama gerek kalmıyor. Farklı bir hesaba ihtiyaç duymuyorum. Zaten gelen mesajların bildirimleri de e-posta ile geliyor.

Etkinlikler için Facebook bana göre bir numara. Arkadaşlarımı davet edebiliyorum, onlar beni davet ediyor. Gizlenmemişse kimlerin katılabileceğini görüp karar verebiliyorum. Etkinlikle ilgili paylaşımlarda bulunabiliyorum. Dilersem etkinliği dışarı aktarabiliyorum. Böylece istersem google calendar’a ekleyip kendi takvimim de görebiliyorum, istersem de .ics dosyasını outlook gibi programlarda kullanabiliyorum.

Facebook fan sayfaları ve gruplarınının kullanımı, faydaları, zararları gibi bilgileri de “detaylı” olarak farklı bir yazımda paylaşacağım.

Yukarı da saydığım özelliklerin sebebiyle Facebook’u kullanmayı seviyorum. Hali hazırda iPhone kullanıcısı olarak telefonumda da Facebook uygulamasını kullanıyorum. Böylece facebook üzerindeki herşeye mobil olarak da ulaşabiliyorum. (0.facebook.com adresinden de ulaşılabiliyor.)

En başta google apps ile kişilerimi iPhone’da kullandığımı belirtmiştim. Facebook iPhone uygulaması ile de Facebook profilimde ve iphone kişilerimde olan isimleri de birbirlerine bağlayabiliyorum. Böylece kişilerin fotoğrafları ve telefon rehberimde olmayan arkadaşlarımın bilgileri de Facebook’dan otomatik olarak geliyor.

Yorum yapın