Alanya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Alanya, muhteşem plajları ve ılık denizi ile muhteşem bir yaz destinasyonu olmasına rağmen, kasaba, şehrin dört bir yanına dağılmış birçok tarihi ve doğal cazibe merkezi ile eksiksiz bir paket sunuyor.

Kızıl Kule

Kızıl Kule, Selçuklu İmparatorluğu tarafından 14. yüzyılda inşa edilen şehrin ikonik yapısıdır. Kule, ortaçağ Selçuklu mimari tarzının eşsiz bir örneğidir. Kızıl Kule’yi 9.00-17.00 saatleri arasında 5 lira giriş ücreti ile ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi ilk kuruluşundan bu yana birçok korsanın ana üssüydü. Ardından kale Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hükümdarları için önemli bir liman haline geldi. Kale şimdi çeşitli anıtlar ve eserler ile büyük bir açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. Kaleyi her gün 9.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kaleye hava tramvayla ulaşılabilir. Kale sokaklarında birçok restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya’nın muhteşem doğal cazibe merkezidir. Mağara, Türkiye’nin en büyük ikinci mağarasıdır ve kireçtaşı ile muhteşem iç mekanlara sahiptir. Dim Mağarası Alanya’dan 11 kilometre uzaklıktadır.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir kumsaldır ve adını Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Plajın güzelliğinden çok etkilendiği, Kleopatra Plajı’nda yüzmek için yolculuğunu durdurduğu söyleniyor. Plaj halka açıktır ve giriş ücreti yoktur.

Syedra Antik Kenti

Syedra’nın antik kenti 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Antik kent, sütunlu cadde, banyo kompleksi, şapel ve bazilika kalıntılarına sahiptir. Giriş ücretsizdir ve şehir Alanya şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır.

Yorum yapın