Alexa’da Yükselmek İçin Domain Yaşı Önemli

Alexa bir website popülerlik ölçüm sistemidir. Siteler hitlerine göre veya çeşitli kriterlere göre Alexa ‘da sıralamanızı düşürebilirsiniz. Alexa ‘ya www.alexa.com adresinden erişebilirsiniz. Son zamanlarda bir durum aşırı derecede dikkatimi çekti, sadece 2 sayfadan oluşan bir websitem var. Bu web sitenin hiti olmamasına rağmen Alexa ‘da sıralaması gittikçe düşüyordu. Bu durum beni aşırı derecede şaşırttı, çünkü ben Alexa ‘yı daha çok sitenin hitine göre bir popülerlik veriyor diye biliyordum. Oysaki Alexa bir sitenin popülerlik sıralamasını ölçerken HİT ‘den başka diğer faktörlere de önem veriyormuş.

Sadece 2 sayfadan oluşan ve hit almayan sitemin Alexa ‘da sıralamasının neden sürekli düştüğünü bulmak için bir araştırma yaptım. Alexa ‘da sıralaması düşen bu sitemin Domain yaşı eskiydi. Alexa ‘nın Domain yaşına neden bu kadar önem verdiği kafamı karıştırmıştı. Alexa ‘nın Domain yaşına çok önem verdiğini kesin olarak tespit etmek için başka bir yaşlı Domain ‘imi yayına soktum. Sitem Google tarafından indexlendikten sonra olanlar beni bir hayli şaşırtmıştı. Çünkü hiti olmayan ama yaşlı bir domain olan bu siteminde Alexa sıralaması fark edilir bir şekilde düşüyordu. Alexa sıralamanızın düşmesi çok güzel bir şeydir, çünkü Alexa sıralamanızın düşük olması sizin popüler bir site olduğunuz anlamına gelmektedir. Ayrıca Google ‘ın Alexa sıralamanıza önem verdiği şeklinde havadisler var, ama ben bundan kesin emin değilim.

Eğer yaşlı bir alan adınız varsa sitenizin başarılı bir site olabilmesi için en büyük tekniği uygulamış oluyorsunuz. Yeni bir site açarken yaşlı domain kullanmaya özen gösterin. Eğer yaşlı bir domaininiz yoksa ama imkanınız varsa yaşlı bir domain satın alarak kısa zamanda başarıyı daha çabuk yakalayabilirsiniz.

Yorum yapın