Alfa–Redüktazi Engellemenin Yeni Yolları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Öncelikle alfa redüktazi nedir?: Erkeklik hormonunun etkisiyle güçlü olan saç tellerinin ince tüylere dönüşerek saçın büyüme derecesinin kısalmasının ve saç kökü faaliyetinin önemli ölçüde azalmasının görüldüğü bir süreçtir. Bu tip saç dökülmesi, önce alnın köşesinde, sonra da ile başın üst kısmında ortaya çıkan saç boşlukları ile saç ayırma çizgisi hizasında kendini gösterir. Genel tabirle erkeklik hormonu olan androgenlere bağlı ve genetik olarak bunu taşıyan kişilerde genellikle ergenlik sonrası dönemde 20’li ve 30’lu yaşlarda görülen bir durumdur. Öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonrada tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan bir kellik durumdur.

Kellik Sorunu

Birçok isimle adlandırılmasına rağmen en sık kullanılan isimler Male Patern Alopesi ve Androgenetik Alopesi, ya da Olağan Kellik gibi isimledir. Bu durum bütün kafayı kaplayabileceği gibi, genel anlamda ense ve şakaklar olarak adlandıran bölgeyi tutmaz. Bir hastalık olarak kabul edilmez onun yerine erkeklerin karakteristik yapısı olarak kabul edilir. Hem erkekler hem de kadınlar androjen hormonu taşıdıkları için Kadınlarda da Androgenetik Alopesi denilen kellik görülebilir. Ancak oluşma şekli farklıdır. Ama yine de kadınlarda kellik görülme sıklığı yine de erkeklere oranla çok azdır. Genel anlamda genetik olarak daha önceki kuşak kadınlarda bu durum yaşanmışsa yaşandığı kanıtlanmıştır. Bunları yaşamamak için alfa – redüktazı engellemenin yeni yolları mutlaka sorun yaşanılmadan öğrenilmelidir.

Alfa-Redüktazı Engellemenin Yeni Yolları

Daha öncede belirttiğimiz gibi alfa-redüktazi denilen dht hormonunun salgılanmasının birincil nedeni genetiktir. Ve Alfa-redüktazı engellemenin yollarından biri de bu hormonu azaltmaktır. Finasterid (propecia tablet) adlı ilaç dht üretimini %70 oranında azaltmaktadır. Fakat bu ilacın kullanılması herkes de görülmese de meme büyümesine veya meni azalmasına sebep olabilir. Dutasterid(avodart kapsül) adıyla piyasada kullanılan bir başka ilaçtır. Fakat saç için uygulanan formu henüz bulunamamıştır. Ama bölgesel kullanıldığı için diğer ilacın yan etkileri görülmemektedir. Bilim adamları alfa – redüktazı engellemenin yeni yolları konusunda araştırmalarına devam etmektedirler. Finasteride’den daha çabuk etki eden ve DHT üretimini herhangi bir yan etki oluşturmadan yüzde 98’e kadar azaltan ilaçlar araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Ve eminiz ki özellikle erkeklerin sorunu olan bu kalıtımsal kellik sorununa bir an önce çözüm bulacaklardır. Umuyorum ki yazdıklarım alfa – redüktazı engellemenin yeni yolları açısından size bir ışık olmuştur.

Yorum yapın