Alibaba’nın Gelirleri Yüzde 39 Arttı

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi Alibaba Group; 2016 yılı son çeyrekte gelirlerini %39 artırarak 3,7 milyar USD2ye ulaştı. Bu rakam piyasa beklentisinin üzerindeydi.

Reuters’ın paylaştığı haberde , Alibaba 31 Mart ile biten çeyrekteki 3,7 milyar USD’lik gelir rakamıyla geçen senenin aynı dönemindeki 2,6 milyar USD gelir rakamını aştığı gibi; 3,5 milyar USD olan piyasa beklentisini de aşmış oldu.

Analistler, bu rakamı Çinli tüketicilerin alışverişlerinde herhangi bir yavaşlama olmadığı ve güçlü kaldığı şeklinde yorumladılar.

Alibaba; bir yandan dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’deki yavaşlama endişeleriyle ve diğer yandan da internet işinin yıllarca hızlı büyümesinin akabinde olgunlaşma dönemine girmesiyle ve yavaşlamasıyla boğuşmaktaydı. Bu sarmaldan çıkmak adına Alibaba Group; Çin’in dışındaki pazarlara açılarak Güneydoğu Asyalı perakendeci Lazada Group’u 1 milyar dolara alma planı yapmıştı.

Alibaba’nın mobil ticaret hacmi de büyümeye devam etti ve aktif kullanıcı sayısı %42 artarak 410 milyona yükseldi. Net kâr rakamı ise geçen sene aynı dönem 438 milyon USD iken bu sene 811 milyon USD oldu. (neredeyse 2 katı)

Yorum yapın