Aliyun Os Işletim Sistemi

Alibaba yurtdışında sahibinden.com, ebay.com benzeri bir e-ticaret sitesi olduğunu bilen bilir. Alibaba’nın akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi ise genellikle hiç duyulmamış olan birşey. Acer markası Alibaba’nın Aliyun OS adlı işletim sistemi ile telefon çıkarmak istemesi üzerine Google-Android’i karşısında buldu.

Aliyun OS İşletim Sistemi

Bir Acer yetkilisi Dow Jones’a konu hakkında görüşlerini belirtti. Acer şirketinin Google ile samimiyetine devam etmeyi fakat Aliyun OS ile cep telefonu çıkarmayı da istediklerini anlattı. Google buna karşı tehditkâr bir karşılık verdi. Eğer Acer Aliyun OS bir akıllı telefon çıkarırsa Android lisansının iptal edilmesi durumu ile karşı karşıya kaldı.

Alibaba yetkilileri, Google’ın bu tavrından üzüntü duyduklarını ve Acer’ı anlayış ile karşıladıklarını belirtti. Alibaba, Çin’de Android kadar güçlü olmak istediklerini belirtip, Çin pazarında Android’in iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmadığını söyledi.

Alibaba bilindiği gibi Çin’de web projelerinde büyük bir pay sahibi. Şimdi Aliyun OS ile Android’e karşı yeni bir cephe açtı.

Acer ise Google ve Alibaba’nın açıklamaları haricinde kesin bir açıklama henüz yapmadı.

Yorum yapın