Almanya’da Elektrikli Otomobil Planı Suya Düştü

Almanya elektrikli otomobil için hazırlandığı Ulusal Eylem Planı öncesinde nükleer enerjinin azaltılmasını planladığı ve nükleer tesis planlarını ortadan kaldırdığı için elektrikli otomobil planı suya düştü.

2009 yılında hazırlanan Ulusal Eylem Planı, 2020 senesine değin elektrikli motorla giden araçların sayısının milyona ulaşmasını hedefliyordu. Otomotiv endüstrisinde ki uzmanlar ise artık hükümetin “2020 senesinde 1 milyon elektrikli araba” hedefi için bir hayal oldu açıklaması yaptı.

“Elektro-ulaşım başlamadan bitmek üzere”

Duisburg-Essen Üniversitesinden Ferdinand Dudenhöffer, “Elektrikli ulaşım Almanyada başlamadan bitmekte” açıklamasını yapıyor. Dudenhöffer,”Belki bir ihtimal hedefimizin onda birine erişebiliriz. Bu durumda 10 senenin sonunda ortalama 100 bin elektrikli araç yollarda bulunacak” olarak konuyu değerlendiriyor. Dudenhöffer görüşlerine şöyle devam ediyor: “Tüketicilerin ilgisini arttıracak farklı şeyler yapılmalı. Yollara show için elektrikli araç çıkarıp dolaştırmak yetmiyor. Tanıtım için, şehir merkezlerinde elektrikli araçların göz önünde oluşunu artıracak yerler hazırlamalıyız.”

(WWF) Dünya Doğayı Koruma Vakfının Almanya uzmanlarından Viviane Raddatz ise Alman otomotiv üreticilerini suçlu buluyor. Raddatz, üreticilerin akıllıca teknolojik çözümler bulması yerine çokça hükümetin desteklerine güvendiğini düşünüyor. Raddatz, otomotiv endüstrisinin “yetersiz mali kaynak” savunmasını yadırgıyor.

Berlinden vergi muafiyeti desteği

Ulusal elektrikli-ulaşım bölüm başkanı Henning Kargermann, Dudenhöffer’in aksine meseleye daha pozitif bakıyor. Kargermann, halihazırda ki durumda 2020 senesine kadar 600 bin kadar elektrikli aracın trafikte kullanılıyor olabileceğini söylüyor. Kargermann, sürücülerin ilgilerini elektrikli otomobile çekebilmek için yeterli teşvik yapılmadığını belirtiyor.

Almanlar henüz yolun başında

Alman araç üreticileri, 2014 senesinde 15 değişik elektrikli araç modelinin tanıtımına 17 milyon € civarı bir tanıtım bütçesi ayırdı. Daimlerin elektrikli aracı “Smart Fortwo E-Drive” aracı seri üretime başlandı. Fakat bu araç benzinlilere oranla iki kat daha pahalı satılacak.

Yorum yapın