Alternatif Ofis Uygulamaları

Microsoft’un 1989 yılında tüm dünyaya hediye ettiği Microsoft Office, uygulamaları ile tam bir çığır açmıştı. Günümüzde de en sık kullanılan ofis programı olarak karşımıza çıkan Microsoft Office, Microsoft firmasının ücretli kelime işlem programları silsilesidir. Uygulamanın içeriğinde yazı yazma aracı olarak kullanılan Word, işlem ve hesaplamalarda kullanılan Excel, sunum dosyaları hazırlayabilmek için kullanılan PowerPoint, veri tabanı uygulamaları için önemli bir uygulama olan Access, epostalarınızı masaüstünden kolayca yönetebileceğiniz Outlook Express ve ajanda uygulaması olan Outlook gibi yazılımlar bulunmaktadır.

Fakat ticari bir ofis uygulaması olan Microsoft Office, orijinal lisans gerektiren bir program olduğundan ötürü kişisel kullanımlar için kullanıcılara sıkıntı yaşatmaktadır. Bu nedenle alternatif ücretsiz ofis programlarına yönelmek isteyen kullanıcılar için aslında çok da iyi ofis uygulamaları mevcuttur.

Bu ücretsiz alternatif ofis uygulamalarının başında, OpenOffice gelmektedir. Oracle tarafından geliştirilen bu ofis uygulaması, kelime işlemci programı, hesap tablosu programı, sunu programı, veri tabanı programı ve bir de vektörel çizim programını bünyesinde barındırmaktadır. Microsoft Office belgelerinin uzantılarını da destekleyen OpenOffice, ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Ayrıca online olarak ofis uygulamalarına erişmeye de imkân sağlayan teknoloji de mevcuttur. Google’ın çevrim içi ofis uygulaması ile yaygınlaşan bu teknoloji, hızlı ve ücretsizdir. Ayrıca Zoho’nun da çevrim içi ücretsiz alternatif ofis uygulaması sunduğu hizmet, bireysel kullanıcıların dışında kurumsal kullanıcılara da hizmet vermektedir. Fakat bu tabloda bile, Microsoft Office tartışmasız lider konumdadır.

Yorum yapın