Altın Neden Yükseliyor?

Altın neden yükseliyor sorusu ile sıkça karşılaşırız. Yeni tip Covid-19 salgını ile birlikte küresel ekonomi durumunda artan belirsizlik ve bunun sebep olduğu etkilerin yöneticiler tarafından azalmaya yönelik attığı adımlar, altın fiyatlarını son 9 yılın en yüksek seviyesine taşımış bulunmakta. Salgın dünya genelinde merkez bankalarının daha önce hiç görmediği genişleyici bir para politikası adımı atmasına, devletlerin ise trilyonlarca dolar teşvik paketi çıkarmasına neden olmaktadır. Önlemler alınmış olsa da küresel ekonomiye yönelik risk hala önemli miktarda bulunmakta ve yatırımcılar güvenli liman niteliği taşıyan yatırımlara yönelmektedir.

Altının Yükseliş Nedeni Altının yükseliş nedeni olarak analistler, aktarılan trilyonlarca dolar, tarihte ki en düşük seviyelere inen tahvil getirileri ve altının likit bir varlık oluşu gibi nedenlere dayanmakta olduğunu belirtmişlerdir. Analistler, Covid-19 salgını ile mücadelede trilyonlarca dolar teşvik paketleri uygulamaya alan devletlerin, yıl başından bu güne yaklaşık %10 artış yaşayarak 88 trilyon doları aşan para arzı üstünde önemli rol oynadığını açıkladı. Böylece enflasyonla birlikte arındırılan 10 yıllık ABD tahvil getirisi, yeni reel faizi 0,9 ile tarihindeki dip seviyesine inmesini, yatırımcı kararlarına dayandıran analistler, altının getiri arayışında olan yatırımcıların başvurdukları önemli yöntemlerden biri olduğunu söylemektedir. Analistler, dolar endeksinin mart aylarında tabii tuttukları test sonucunda 103 seviyelerinden düşüş yaşayarak 95’lere gerilediğini, yaşanmış olan bu gevşemenin güvenli liman olarak gördüğü yatırımları cazip hale getirdiği belirtilmiştir.

Altın Fiyatları Düşer Mi? En çok merek konusu olan sorular arasında altın fiyatları düşer mi sorusu bulunmaktadır. Günümüzde altın fiyatlarının düşmesi ABD seçimleri ve uygulanacak olan teşvik paketleriyle doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Aynı zamanda ABD-Çin dış politikaları da büyük miktarda etkiye sahiptir. Bunun sebebi iki ülke arasındaki çekişmenin enflasyona olan etkilerinden kaynaklanmaktadır. AA Finans analisti İslam Memişe göre gram altının ocak ayı itibari ile %38 getiri sağladığını belirtmiş, gram altının, çeyrek altının, cumhuriyet altının fiyatlarında bu kadar agresif bir şekilde yükseliş yaşamasını ekonomik açıdan büyük tehlike arz ettiğini ve yıl sonuna kadar altında düşüş beklendiğini açıklamıştır.

Yorum yapın