Alüminyum Folyonun Muhteşem Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum folyo kullandıysanız bir tarafının diğer tarafına göre daha parlak olduğunu görmüşsünüzdür. Neden ? diye hiç düşündünüz mü? Bu durum folyonun üretim şekliyle ilgilidir. Farklı gümüş tonlar son yuvarlama sürecinde iki folyo tabakasının hadde tezgahından beraber aynı anda geçirildiğinden bu ton farkları meydana gelir. Tezgah merdanelerinin içte kalan hafif taraf yüzeyi soluk ve mat, ağır cilalanmış yüzeyi ile temas eden taraflar ise parlak olur. Parlak taraf ısı ve ışığı çok daha iyi yansıtır ama yiyeceklerin sarılması veya ızgaraya konulduğunda her iki tarafta eşit derecede iş görür.

Alüminyum Folyo ile ilgili:

1 – Gümüş benzeri mücevherlerinizi temizleyebilirsiniz: Küçük bir kabın içini alüminyum folyo ile kaplayın ve sıcak su ile doldurun, içine beyazlatıcı içermeyen toz çamaşır deterjanı koyun ve iyice karıştırın. Mücevherlerinizi bu karışımın içine atın ve birkaç dakika bekleyin. Sonra iyice çalkalayın ve kurutun. Bu işlem gümüşleri parlatmak için kullanılan ve iyon değişimi diye bilinen kimyasal bir işlemdir.

2 – Kör olmuş makasınızı bileyebilirsiniz: Folyo parçalarını düzleştirin, üst üste koyun ve bükün. Bu bükülmüş folyoyu “kör makas”ınızla kesin. 8-9 kere bu işlemi tekrarladığınızda sonuca inanamayacaksınız.

3 – Ütünüzü temizleyebilirsiniz: Ütünüzün altında olan ve yapışmasına neden olan tortuları çıkarmak için alüminyum folyo üzerinde gezdirebilirsiniz.

4 – Kova içindeki kalan boyanızı koruyabilirsiniz: Kullandığınız ama artan, kovanızdaki kalan boyanız zamanla kabuk bağlar ve kullanılamaz hale gelir. İşte size çözüm : Önce ölçü almak için kutunuzun altına alüminyum folyoyu serin ve kovanın etrafından bir daire çizerek işaretleyin. Daireyi kesin ve folyo diskini kutunun içindeki boyanın üstüne koyun. İsterseniz iki kat da yapabilirsiniz. Sonra derin bir nefes alın ve aldığınız nefesi boya kutusunun içine doğru verin ve kapağı hemen kapatın. Nefesinizdeki karbondioksit kutudaki oksijenin bir kısmının yerini alır ve boyanın kurumasını önler.

Yorum yapın