Alzheimer Nedir? Tedavisi Var Mıdır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yaş ilerledikçe sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır yaşlı kişilerde yaygın olan Alzheimer adı verilen bu hastalığa yakalanmış kişilerin hastalara çok dikkat etmeleri gerekir. Yaşlılıktır unutkanlık normal demeyin sakın doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığı günümüzde oldukça yaygınlaştı genelde 65 yaş üzeri yaşlılarda görülmekte aynı zamanda 40 yaşlarının üzerinde de görülen bir hastalıktır. Beyin hücrelerinin bozulmasıyla ortaya çıkan bellek sorunudur.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri ve Kesin Bir Tedavisi Var Mı?

Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi halen bulunamadı. Belirtileri başlıca unutkanlıktır örneğin hasta yemek yedi ve bir kaç dakika sonra acıktım gibi bir çok örnek vere biliriz mesela benim dedem bu hastalığa yakalanmıştı yanına gittiğimde her dakika bana kim olduğumu sorar bende her seferinde cevaplardım sakın onlara öf bile demeyin çünkü eskisi gibi bilinçleri yerinde yoktur anlık yaptıklarını unutuverirler. Bazı hastalar ise saldırgan olur çevremde yaşadım ve duydum kesinlikle yalnız birini hastanın yanında bırakmayınız.

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi yoktur ancak bazı ilaçlarla hastalığın ilerlemesi engellenmektedir kesinlikle ailenizden birinde unutkanlık gibi davranışlar varsa doktora başvurun Alzheimer’e yakalanmış olabilir henüz hastalığın başındayken yapılacak tedaviyle en azından hastalığın ilerlemesini engelleye bilirsiniz.

Hastalığın Belirtileri

Unutkanlık, hafıza kaybı, davranış değişiklikleri, yaptığı işi tekrar yapmak, aynı soruyu tekrar tekrar sormak gibi bir çok belirtisi vardır en başta unutkanlıktır zaten unutkanlık hepsini içine almaktadır.

Sokağa yalnız göndermeyin eğer yalnız giderse tekrar yolu bulamayıp dönemeye bilir. İnternette Alzheimer hastalığı hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz uzun uzun yazılar yazılmış bunlar kafanızı kurcalamasın ilk yapmanız gereken doktora gitmektir gerekli bilgiyi doktorunuz muayene ettikten sonra size söyleyecektir sizde sorup öğrenebilirsiniz. Kısaca unutkanlık hastalığıdır fakat henüz neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemekte ve tedavisi de sadece ilerlemesini engellemekte.

Yorum yapın