Amazon Robotları, İş Kazalarında Yaralanmaları Arttırıyor

Okunuyor Amazon Robotları, İş Kazalarında Yaralanmaları Arttırıyor

Kâr gayesi gütmeyen bir kontrol kuruluşu olan The Center for Investigative Reporting (Araştırmacı raporlama merkezi – CIR), geçtiğimiz dört yıllık süreçte Amazon’un ABD’de bulunan 150 deposuna ilişkin şirket içi kayıtlara ulaştığını açıkladı. Raporlarda depolarda iş güvenliği konusu ele alındı.

Raporlarda hayli enteresan kimi ayrıntılar dikkat çekti. Örneğin Amazon’un depolarında yaşanan ve önemli yaralanmalarla sonuçlanan kazalara robotlar, insanlardan daha fazla karıştı. Üstelik ortadaki fark epey bariz.

Amazon’dan gelen raporlara nazaran firmanın depolarında gerçekleşen ve önemli yaralanmalara neden olan olaylara robotların neden olma ihtimali daha fazla. Robotların karıştığı kazalarda önemli yaralanmaların oranı %50 daha yüksek oluyor.

Amazon ise bu sayının yüksek olma nedeni olarak kendi şirket kültürleri gereği en ufak bir kazayı bile raporlamalarını gösterdi. Hususla ilgili araştırmaya imza atan gazeteci Will Evans, bulgularını kendi sitelerinde haberleştirdi.

Haberde Evans’ın Amazon’u epeyce sert bir biçimde eleştirdi. Amazon yetkililerinin hem kanun görevlilerini hem de halkı yanlış yönlendirdiğini söylerken, firmanın “gitgide büyüyen iş güvenliği krizini cüretkâr formda gizlediğini” söyledi. Amazon ise bu tezleri sert bir lisanla reddederek haberciyi dataları çarpıtmakla suçladı.

Yaralanmalar robotlarla birlikte artıyor

Robotlar bir kazaya karıştıklarında önemli yaralanmaların yarı yarıya daha fazla olması raporda dikkat çekiyor. Sadece geçtiğimiz yıl 14 bin önemli yaralanma içeren kaza gerçekleşti. Bu sayı, kesim ortalamasının iki katı olarak açıklandı.

Amazon yaptığı açıklamada çalışanlarını gözetmek için en ufak bir sıhhat sorunu olduğu anda tedbir almasının, sayının yüksek çıkmasına neden olduğunu söylüyor. Çünkü bir yaralanmanın önemli yaralanma sayılabilmesi için çalışanın süreksiz müddet de olsa iş yapma yeteneğini kısıtlamasına ya da müsaadeye çıkarılmasına neden olması gerekiyor.

Yorum yapın