Amd Piyasada Inteli Geçmeye Başladı!

Geçmişten günümüze kadar işlemci pazarının lideri konumunda bulunan intel bu günlerde artık eskisi gibi rahat kalamıyor. Oyuncu topluluklarında ki makine kullanımlarının istatistiklerine göre birçok oyuncunun Intelden Amd’ye geçiş yaptığını gözler önüne serdi. Uzun yıllar boyunca piyasada kalan Intel, Amdnin bu piyasaya atılımıyla beraber hep arka planda kaldı. Bir dönem bilgisayarlarda amdyi göremezken, tüm sistemleri Intel üzerine kurarken artık Intel her zaman ikinci planda kalıyor.

Amdnin farkı ortada

Amd’nin yeni işlemcileri ile her şeye uyumlu çalışması, çekirdek yazılımların ve teknolojilerinin önü açık ve kapsamlı şekilde olmasıyla beraber yeni sistemlerin tercihi Amd markası oldu. Ryzen serisi ile mükemmel çıkış yakalayan Amd, tek rakibi inteli hem piyasada hem de kullanım istatistiği olarak solladı. Bugünden itibaren daha da ileri teknolojiye sahip bilgisayar donanımlarını hedefleyen Amd bu işi rekabet olarak değil müşteri memnuniyeti olarak adlandırıyor.

Ben dahil benim gibi etrafımda tanıdığım oyuncuların neredeyse hepsinin tericihi Amd Ryzen serisi işlemciler oldu. Intelin pahalı işlemcileri ile ekonomik ryzen işlemciler ile kıyaslandığı zaman ortada çok bir fark göremeyince doğal olarak Amd işlemcilerin önü daha da açılmış oldu. Intel i9-9900K ile Ryzen 5 2600X oyun performansı kıyaslamalarında “Gta V, Pubg, Fortnite” gibi oyunlarda Intelin sollayıp farkı açması gerektiği düşünülürken neredeyse kafa kafaya yarışılacak hale girdi.

Yeni nesilin tercihi AMD

Gerek pazar piyasasında, gerekse kullanıcı isteklerinde en başta yer alan ekran kartından ana karta kadar amd serisi tercih ediliyor. Bu sebepten dolayı hem pazarda, hem piyasada her yerde Amd markası boy göstermeye devam ediyor.

Yorum yapın