Amerika’daki 4 Korkunç Gün!

Amerika iki asırlık geçmişi boyunca iyi ve kötü günler geçirdi. Ancak Amerikalılar ulusun geleceği , kendi güvenliğini ve refahını korku içinde bırakacak bazı olaylar oldu.

24 Ağustos 1814: Washington DC, İngilizler Tarafından Yakıldı

Fransa, Napoleon Bonaparte yönetiminde, zayıfca savunulan ABD’nin askeri gücünü elinden aldı.24 Ağustos 1814’de, Amerikalıları Bladensburg Savaşı’nda yenen İngiliz güçleri Washington DC’ye saldırarak Beyaz Saray da dahil olmak üzere birçok hükümet binasına ateş açtı.Başkan James Madison ve hükümetin çoğu şehri terk edip geceyi Brookville, Maryland’de geçirdi.Devrim Savaşı’ndaki bağımsızlıklarını kazandıktan sadece 31 yıl sonra , Amerikalılar 24 Ağustos 1814’de uyandı ve ulusal sermayesinin yanıp tutuşarak İngilizler tarafından işgal edildiğini görüyorlardı.

Washington’u yakmak, Amerikalıları korkutup, utandırırken Amerikalı askerler ilerleyen İngiliz askerlerini geri döndürdü.17 Şubat 1815’te Ghent Antlaşması’nın onaylanması, birçok Amerikalı tarafından “ikinci bağımsızlık savaşı” olarak kutlanan 1812 Savaşı’nı sona erdirdi.

14 Nisan 1865: Başkan Abraham Lincoln’e Suikast

İç Savaşın beş korkunç yılından sonra Amerikalılar barışın sağlanması, yaraların iyileşmesi ve ulusun bir araya getirilmesi için Başkan Abraham Lincoln’e güveniyorlardı.Başkanlık görevine başlamasından birkaç hafta sonra 14 Nisan 1865’de John Booth’a suikast düzenlendi.

Tek bir tabanca atışı ile Amerika’nın birleşik bir ulus olarak barışçıl şekilde restore edilmesi sona ermiş gibi görünüyordu. Savaştan sonra birçok konuşma yapan Abraham Lincoln öldürüldü.Kuzeyliler, Güneylileri suçladığında, tüm Amerikalılar İç Savaşı’nın gerçekten bitmediğinden ve yasallaştırılmış köleliğin acımasızlığının bir olasılık olarak kaldığından korkuyorlardı.

29 Ekim 1929: Siyah Salı, Borsa Krizi

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi 1918’de ABD’yi eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik refah dönemine itti.

Amerikan kentleri hızla gelişen sanayi kaynaklı büyümekte ve başarılı bir şekilde büyümüşken, ulus çiftçileri bitkilerin aşırı üretilmesinden dolayı geniş bir mali çaresizlik çekmiştir. Aynı zamanda, hala düzenlenmemiş bir borsa, aşırı servet ve savaş sonrası iyimserliğe dayalı harcamalar ile birleşince, birçok banka ve şahsın riskli yatırımlar yapmasına yol açtı.

29 Ekim 1929’da, iyi günler sona erdi. “Siyah Salı” sabahı,kurgusal yatırımlar tarafından yanlışlıkla şişirilmiş hisse senetleri fiyatları tahtaya çöktü.Wall Street’ten Main Street’e panik yayılırken, stok sahibi olan neredeyse her Amerikalı umutsuzca satmaya başlamıştı. Tabii ki herkes satıyordu çünkü hiç kimse satın almıyordu ve serbest düşüşte stok değerleri devam ediyordu. Siyah Salı günü kendilerini “iyi kapan” olarak kabul eden milyonlarca Amerikalı, günlerce, sınırsız işsizlik ve ekmek çizgileri içinde duruyordu.

Sonuç olarak, 1929’daki büyük borsa çöküşü , Başkan Franklin D. Roosevelt’in New Deal programlarıyla yaratılmış yeni işler ve sanayi rampası ile sona eren 12 yıllık bir yoksulluk ve ekonomik karışıklığa neden olan Büyük Buhrana yol açtı.

7 Aralık 1941: Pearl Harbor Saldırısı

Aralık 1941’de Amerikalılar, Noel hükümetinin uzun süredir devam eden tecrit politikalarının , uluslarının, Avrupa ve Asya’da yayılmakta olan savaşa karışmasını önleyeceği inancını güvence altına aldılar . Ancak, 7 Aralık 1941 gününün sonuna kadar inançlarının bir yanılmaca olduğunu anladılar.

Japon kuvvetleri Hawaii’deki Pearl Harbor’da bulunan ABD Donanması Pasifik filosuna sürpriz bir bombalı saldırı başlattı.Gün sonunda, 2.345 ABD askeri personeli ve 57 sivil öldürülürken, 1.247 askeri personel ve 35 sivil yaralandı. Buna ek olarak, dört pasaport ve iki destroyer batmış ve 188 uçak imha edilerek ABD Pasifik filosu tahrip edilmişti. Amerikalılar, İkinci Dünya Savaşı’nın bir parçası olduğuna emin oldular.

Yorum yapın