Amerikan Futbolu Nedir Kaça Kaç Oynanır?

Amerikan futbolu oldukça sert olan bir nevi birazda olsa şiddet olan bir spor tür diyebiliriz. Ama burada ki şiddet yanlış anlaşılma doğurmasın diye açıklama yapayım sadece sert anlamında şiddet. Amerikan futbolu görünüş olarak biraz korkutucu dair olsa çok fazla merak uyandırmaktadır.

Ülkemizde Amerikan futbolu son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı. Son zamanlar yetişen sporcularım dair var. Bu şekilde giderse eğer yakında bizde Amerikan futbolu içinde tamamen girmiş olacağız. Buda yeni sporcuların yetişmesi için daha hızlı adımlar atılmasın sağlayacaktır.

Amerikan futbolu riskler göz önüne alındığı için bütün koruma ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar kask, yüz koruma maskesi, bel kemeri, dişlik, omuz yastığı bütün koruma önlemleri alınıp sahaya çıkılıyor.

Amerikan futbolu 11 kişide oluşuyor takımlar. Sahanın uzunluğu 110 metre genişliği 50 metre olarak geçmektedir. Amerikan futbolu saha bölümler ayrılmıştır. tıpkı futbol gibi çizgiler mevcuttur kale çizgiler taç çizgileri gibi çizgileri vardır.

Amerikan futbolu hakem sayıda oldukça fazladır. Toplam hakem sayısı 7 adet olarak belirlenmiştir. Kullan top çapı 32 cm civarı olduğu söylenmektedir. Amerikan futbolu zaten an mantığı futbol benzemektedir.

Yorum yapın