AMP’nin Siteye Kattığı Faydalar Nelerdir?

Amp Nedir ? Amp’nin Siteye Kattığı Faydalar Nelerdir ?

Birçok web sitesi sahibi AMP görünümü ile web sitelerinde yeniliğe gidiyor. AMP site için birçok faydalı konudan bahsedilirken çoğu sitenin AMP’yi tercih ettiği ve bu görünümü kullanmaya başladığı bilinen bir gerçektir. Bunun farkında olan diğer web sahipleri de doğal olarak AMP nedir ? Sorusuna cevap aramaktadır.

Artık internette – özellikle de haber siteleri başta olmak üzere – birçok sitenin AMP görünümüne sahip olduğunu fark edeceksinizdir. Peki ya AMP ne gibi avantajlar sunmaktadır ? Neden birçok site AMP’yi tercih ediyor ? Sizde ilk bu soruları merak ettiniz değil mi ? Çünkü AMP, bu siteleri Google arama motorlarında 2-0 öne geçiriyor !

Amp, Amp Html Nedir ?

AMP Google tarafından desteklenen açık kaynaklı bir yazılımdır. AMP’nin ne olduğunu bilmiyorsanız kısaca size hızlandırılmış mobil sayfalardır diyebilir. Yani mobil cihazlarda herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde o sitenin mobil görünümüyle karşılanmak yerine amp görünü, yani hızlandırılmış mobil sürümüyle karşılaşırsınız.

Amp’nin Faydaları Nelerdir ?

AMP kullanımı sitenize Google arama motorunda ve diğer arama motorlarında ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Oldukça popüler olan birçok site AMP kullanımını çoktan tercih etmiştir. Özellikle içeriğini ön planda tutmak isteyenler, haber siteleri ve blog siteleri AMP kullanımından çokça faydalanmakta ve bunun kârını görmektedir.

Peki Nedir Bu Amp’nin Faydaları ?

  • Mobil cihazlarda siteniz çok ama çok daha hızlı bir şekilde açılır. Hız faktörü arama motorlarında hayati önem taşımaktadır.
  • AMP görünümü son derece sadedir. Böylece siteniz mobil cihazlarda dikkat dağıtan nesnelerden sıyrılarak içeriğini ön plana çıkarır.
  • AMP görünümü sayesinde içeriğiniz Google sıralamasında yükselir. Eğer birinci sırada yer alırsanız Google’da sonuç olarak gösterilen içeriğinizin bir kısmı doğrudan arama motorunda gösterilebilir. Ancak bunun için sayfanız belirli bir otoriterliğe sahip olması gerekmektedir.

Örneğin yukarıdaki görselde bir haber içeriği AMP görünümü sayesinde doğrudan Google arama motoru içerisinde gösterilmiştir.

WordPress sitenizde AMP eklentisini yükleyin

Eğer WordPress platformunu kullanıyorsanız ve web sitenizin AMP görünümünü elde etmesini istiyorsanız çok şanslısınız. Tek bir eklentiyle AMP görünümüne sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda AMP temanızın düzenini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Accelerated Mobile Pages eklentisini WordPress sitenize yükleyerek hızlı bir şekilde AMP görünümünü elde edebilirsiniz. Bu sayede sitenizin Google arama motorlarında daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu eklentiyi kurup, gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sitenizi mobil cihazlarla ziyaret edenlerin etkileşimlerinin olumlu yönde etkilendiğini göreceksiniz. Hem organik ziyaretçi sayınız artacak hem de hemen çıkma oranı düşecektir. Sadece eklentiyi kurup, bu verileri elde etmek için birkaç hafta beklemeniz yeterli olacaktır. Birkaç haftalık süreden sonra size burada vaat edilenlerin gerçekleştiğine şahitlik edeceksiniz.

Amp’nin Dezavantajı Var Mıdır ?

AMP HTML, sitenizdeki içeriğin hızlı bir şekilde yüklenmesi ve okunabilirlik deneyiminin iyileştirilmesi için geliştirilmiştir. Yani site içerisinde kullanılan kod çok büyük ölçüde sıyrılmıştır. Tüm bunların neticesinde AMP kullanıcıları için bazı sınırlandırmalar ortaya çıkmıştır. Bu sınırlandırmalar için AMP’nin dezavantajlarıdır diyebilir;

  • Kullanıma hazır olan AMP kitaplığının dışında herhangi bir JavaScript ifadesine izin verilmemektedir.
  • Resimlerde geç yükleme özelliği kullanılacaktır. Ancak bu olumsuz bir durummuş gibi de görülmeyebilir. Birçok site, açılış hızını arttırmak için zaten bu özelliği hali hazırda kullanmaktadır.
  • CSS stil kodlarının basitleştirilmiş bir sürümüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle haber sitesi sahipleri, blog sitesi sahipleri içeriğinin ön plana çıkmasını önemsemektedir. Çünkü bu tür sitelerde önemli olan şey, ziyaretçinin içerik içerisindeki metni okuması ve resimleri yada videoları görmesidir.

Bu yüzden eğer bir haber siteniz varsa yada herhangi bir kişisel blog, internet siteniz varsa kesinlikle sitenizin AMP görünümü olmalıdır.

Son olarak masaüstü ve mobil görünüm için Google Search Console aracında nasıl hata raporları sizlere gösteriliyorsa aynı şekilde Google Search Console aracında AMP görünümündeki hatalarda kullanıcıya gösterilmektedir.

Yorum yapın