Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok web sitesinde yapılan hatalardan biriside anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime seçimlerinde genellikle ya en çok aranılan kelime üzerinden ilerleniyor ya da hiç aranmayan kelimelere yöneliyor site sahipleri. Çoğu seo uzmanı ise daha çok en çok aranan kelimeye yönelerek büyük hata yapmaktadır. Çünkü zor olan zaman almaktadır. Misal biz kendi sitemizde seo kelimesine çalışma yapsaydık ama belki de daha uzun bir süre Google ve diğer arama motorlarında görünüm alamayacaktık. Bunun yerine insanların yine aradığı ama rekabetin daha düşük olduğu birden fazla kelime üzerine giderek daha hızlı ilk sıralara geldik ve daha fazla hit alarak sitemizi güçlendirdik.

Şimdi şöyle düşünün özellikle kurumsal web sitelerin ilk gayesi potansiyel müşterilere ulaşmaktır. Bunlara ulaşırken bazı kelimeleri özellikle seçmeliyiz. Çünkü herkes sizin sektörünüzü sizin bildiğiniz isimle bilmiyor. Örnek vermek gerekirse daha önce konkasör tesisi imalatı yapan bir firma ile çalışıyorduk, bu firmanın ürettiği şeyin Türkçe karşılığı ise taş kırma makinası olarak adlandırılmaktaydı. Ama baktığımız da şöyle bir durum vardı, bu sektörü arayan 2 tip müşteri çeşidi vardı. Birincisi bu sektörün içinde olan müşteriler diğerleri bu sektöre girmek isteyenler. İçinde olanlar daha çok konkasör makinası diye aratırken yeni girecekler taş kırma makinası gibi terimler ile gelmekteydi. Biz iki çeşit müşteriyi de elde tutmak için iki kelimeye de yoğunlaştık.

Ama sektörün içinde olanların makine alma ihtimali sıfır olsaydı biz hiç bu kelimeye seo çalışması yapmayacaktık. Bu yüzden öncelikle müşterileriniz sizi hangi kelimeler ile arıyor bunları tespit etmelisiniz ve en başta basit kelimeler üzerine seo çalışması yapmalısınız. Basit kelimelere seo yapmamızın ana temeli şudur; hem daha hızlı çıkar hem de o kelimelerden siteye ziyaretçi geldikçe site içerisinde bir etkileşim olur ve bu etkileşim sayesinde Google de ilk sırada çıkma şansınız daha artar. Bu etkileşimden sonra zaten zorlu kelimelerde çok bir zorlanma da yaşamazsınız.

Kelimeleri Nereden ve Nasıl Seçerim?

Kelimeleri belirlemek için bazı farklı araçlar vardır. Bu araçları kullanmadan önce şunu sorgulamalısınız. Ben içinde bulunduğum sektöre hakim miyim? Müşterilerimin beni hangi kelimelerden bulması gerektiğini biliyor muyum? Bunu şundan ötürü soruyoruz, sıhhi tesisat işi yapanları insanlar daha çok sıhhi tesisatçı diye değil yaşadıkları sorunlarından ötürü ararlar, tuvalet tıkanması, petek temizleme gibi. Bu yüzden işletmenizi kategorize etmeli ve kelime sayılarınızı çoğaltmalısınız. Bu kelimeleri belirlemeniz ve daha iyi ilerlemeniz bazı anahtar kelime araçları vardır, özellikle seo çalışması yapacak herkesin işine yarayacağını düşündüğümüz araçlar şunlardır;

 1. Soovle : Bu araç ile kelimenizi yazdıktan sonra sadece Google de değil yahoo, bing, amazon ve youtube gibi platformlarda aranılan belli başlı kelimeleri sizlere çıkarmaktadır.
 2. Google Webmaster Tools: Aslında ne seo hizmeti veren firmaların ne de işletmelerin aktif kullandığı bir yöntem olmayan ama kullanılmasında etkili bir yöntem olan webmaster araçlarının kullanımı bizce en önemli anahtar kelime araçlarındandır. Çünkü şöyle diyebiliriz ki bu araçlarda sitenize gelen birçok kelimeyi görebilirsiniz, hatta sitenize gelmelerine gerek yok aranılan kelimede sitenizin görüntülenmesi yeterlidir.
  Bu sayede de hangi kelimeniz ortalama kaçıncı sırada ve kaç kişi görüntülenmiş bakabilirsiniz. Misal, bir kelimeniz haftalık 10 bin görüntülenme almış ama hiç tıklama almamış sebebi ise 7-8. Sıralarda olmanız. İşte bu tarz kelimeleri tespit edip, seo çalışmalarınızı bu yöne kaydırır iseniz daha fazla verim alabilirsiniz. Bunun analizin sadece Google webmaster tools da değil bing ve yandex webmaster araçlarında da görebilirsiniz.
 3. Keywordtools.io: Bizimde sıklıkla kullandığımız ücretli ve ücretsiz olarak 2 versiyonda olan ama ücretsiz versiyonu da oldukça iş gören bir sitedir. Sadece anahtar kelimenizi yazarak, kelimeniz ile ilgili en çok arananları listeye bilirsiniz.
 4. Google Trend: Hani yukarıda bahsettiğimiz konu vardı ya doğru kelimeye ve doğru müşteriye odaklanmak. İşte Google trend aracı da tam bu işi görebilecek kapasitede bir uygulama. Buraya anahtar kelimenizi yazarak insanların o sektörle ilgili aradıklarını ve yakın varyasyonlarını bulabilirsiniz. Ayrıca bölgesel olarak arananlarıda hızlıca tespit edebilirsiniz. Bu sitenin en güzel yanı ise size güncel aramaları an ve an yansıtmasıdır.
 5. Semrush: Etkili bir yöntem olan bu sitenin en güzel yanı rakip firmaların en çok ziyaretçi aldığı kelimeleri sizlere göstermektedir. Bunları öğrenerek daha emin adımlar atılabilir ama bu site ücretli olup, ücretsiz versiyonda kısıtlı bilgiler vermektedir.
 6. KWFinder: Çok geniş bir anahtar kelime araştırması sunan bu site ücretli olup, ücretsiz versiyonda da kısıtlı hizmet vermektedir. En güzel özelliği ise istenilen bölgeye göre sonuçları listelemesidir.
 7. Keywordshitter: Ücretsiz olduğu gibi oldukça basit bir ara yüze sahip olan bu araç ile kelimenizi girmeniz yeterli. Size sınırsız bir şekilde anahtar kelime sunuyor.
 8. Answer the Public: Bir çok kişi bilir ki artık Google soru şeklinde aranılan bazı kelimeleri öne çıkan zengin sonuçlar olarak çıkarmaktadır. Peki biz bunun için ne yapabiliriz? Sektörümüz ile insanların sordukları soruları bulmalıyız. Bu sitede bu işe yaramaktadır. Aradığınız kelimeler ile ilgili en çok ne gibi sorular sorulmuş bunları veriyor ayrıca anahtar kelime önerisi de sunmaktadır.
 9. Keywords Everywhere – Keyword Tool: Bu aracı daha önceki ücretsiz Google chrome seo eklentileri yazımızda vermiştik. Bu eklentiyi chrome eklediğinizde Google de yaptığınız kelimelerin sağ tarafta varyasyonlarını vermektedir. Oldukça etkili bir yöntem olan bu eklentiyi sıklıkla kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Seo çalışması ne kadar zahmetli de olsa bazı araçlar işimizi kolaylaştırıp hızlandırmaktadır. Bu yazımızda ise sizlere seo‘nun temel taşlarından birisi olan anahtar kelime araçlarını sunduk. Umarım sağlıklı bir şekilde kullanarak sitelerinizi istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.

Yorum yapın