Android Installer Hijacking Tehlikesi

Akıllı telefonlarda güvenlik konusu her geçen gün bir kez daha gündeme gelmekte. Genelde problemler büyük yazılımcıların yaptıkları ve mağazalar aracılığıyla kullanıcılara sundukları uygulamalarda gizli. Bu uygulamalarda olan küçük hatalar daha iyi yazılımcıların işe el atmasıyla daha çok büyütülmekte ve tüm telefondaki verileri ele geçirmeye kadar gitmekte. Genelin dışına çıkarsak üçüncü parti yazılımların yani apk dosyalarının ilk önce telefon hafızasına atılarak daha sonra telefona yüklenmesi sağlanıyor. Bunu yapmak için fazla bir şey yapmamıza gerek yok. Ayarlar kısmından Hata ayıklama modunu açarak bu işlemin başlangıcını sağlayabiliriz.

Bazı ücretli uygulamaların Google Play mağazasından indirmek yerine başka sitelerden apk dosyasını indirerek telefonumuza uygulayabiliriz. Fakat asıl problem bu adımlardan sonra ortaya çıkıyor. Android Installer Hijacking adı verilen hata bazı açıklıklara neden oluyor. Bu açıklık bazı uygulamaların çalışmasında problemler yaratmakta ve veri gizliliği ilkesini ortadan kaldırmakta. Sadece resim değil tüm bilgilerimiz, internetten eğer kredi kartıyla alışveriş yaptıysak o kart bilgileri bile başkalarının eline geçebilmekte. Bu yüzden bizim önerimiz hata ayıklama modu ve bilinmeyen içerikleri yüklemeye yarayan modun kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulması gerekmekte. Ayrıca bununla da kalmayıp Google Play mağazası dışından bir dosya indirerek akıllı telefonumuza atmamız büyük zararlar meydana getirebilir.

Android Installer Hijacking adlı güvenlik açığından sonra bazı markalar Google Play’den aldıkları ham Android sürümü üzerine bir şeyler daha ekleyerek bu durumu kapatmayı başardı. Samsung markasının son güncellemesinde bu hatanın giderilmiş hali mevcut. Fakat Samsung dışında kalan Android kullanıcılarının sahip olduğu akıllı telefonlar henüz bir adım atmadığından dolayı kendi kendini koruma işi biz kullanıcılara düşmekte. Bilinen kadarıyla Android kullanıcılarının yarısından çoğu Samsung kullanmadığı için tehlike devam ediyor diyebiliriz.

Yorum yapın