Android Kullanıcılarının Şarjını Bitiren Reklamlar Ortaya Çıktı

Akıllı telefon kullanıcılarının en önemli problemlerinden cihazın kullanım süresi oluyor. Hızlı şarj teknolojileri sayesinde çok hızlı bir şekilde şarj olabilen cihazların kullanım süresi halen yeterli olmuyor. Yoğun kullanımlarda telefonların çoğu günün sonunu bile göremiyor. Yeni ortaya çıkan bir bilgi ise bazı Android uygulamalarının olması gerekenden çok daha fazla şarj tükettiğini ortaya koyuyor.

Android Kullanıcıları Dolandırıcılık Faaliyetlerinin Odağında

Buzzfeed News tarafından aktarılan bilgiye göre reklamlar üzerinden büyük bir dolandırıcılık gerçekleştiriliyor. Twitter’ın MoPub isimli reklam platformu kullanılarak yapılan dolandırıcılık faaliyeti, hem kullanıcıların hem de reklam verenlerin haberi olmadan çalışıyor. Uygulama kullanılırken arkaplanda sessiz bir şekilde video oynatan dolandırıcılar, böylece yüklü bir reklam geliri elde ediyor. Kullanıcılar reklamı görmese de arkaplanda çalışan video, kullanıcıya gösterilmiş gibi oluyor. Kullanıcıdan habersiz oynatılan video nedeniyle telefonun şarjı önemli ölçüde azalıyor. Ayrıca wi-fi internet erişimi olmayan kullanıcıların hücresel veri paketi de tüketilmiş oluyor. Öte yandan reklamı gösterilmeyen reklam verenler de yapamadıkları reklamlar için para ödemek zorunda kalıyor.

Bu tür dolandırıcılık faaliyetlerini açığa çıkaran firmalardan biri olan Protected Media’nın raporuna göre Android platformunu tehdit eden bu dolandırıcılığın kaynağı İsrail merkezli Aniview ve onun alt firması OutStream. Dolandırıcılığa konu olan reklamların kodlarının OutStream tarafından yazıldığı öne sürülüyor. Konu hakkında konuşan Aniview firması ise suçlamaları kesin bir dille reddediyor. Reklam sistemlerinin kullanıcıların kendi reklamlarını oluşturabileceği şekilde tasarlandığını ifade eden Aniview, söz konusu reklamların sistemi kullanan bir kullanıcı tarafından yapıldığını ileri sürüyor. Ayrıca bu dolandırmak amacıyla oluşturulan reklamların farkedilir farkedilmez engellendiği de açıklananlar arasında yer alıyor. Kötü niyetli aktivitelerin her zaman karşısında olduğunu söyleyen Aniview, bu gibi olayların önüne geçmek için var gücüyle çalıştıklarını dile getiriyor.

Aniview firması bu dolandırıcılık vakasında suçsuz dahi olsa Android kullanıcılarını gelecekte zor bir dönemin beklediğini söyleyebiliriz. Habere konu olan olaydaki tekniğin kötü niyetli kişiler tarafından gelecekte kullanılmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Google’ın Android temelinde bir düzenlemeyle arkaplandaki video oynatılmasının tamamen önüne geçmesi gerekiyor. Benzer dolandırıcılık girişimlerinin engellenmesi için neler yapılacağını zaman gösterecek.

Yorum yapın