Android Özellikleri

Samsung, huawei, lg, htc, sony ve benzeri cep telefonu büyüklerinin en önemli bir arada oldukları mesele google’ın geliştirdiği android akıllı telefon yazılımını kullanmaları… Peki android’i ne kadar tanıyoruz? işte android aygıtların çok fazla duyulmamış olan süper nitelikleri.

Android Klavye Uygulaması

Google klavye aplikasyonunu google aplikasyon mağazasından indirip bir el kullanarak çok daha çabuk bir biçimde yazışabilirsiniz. Bu amaçla rastgele bir harfe dokunun ve elinizi hiç uzaklaştırmadan öteki harflere kaydırın. Sadece bu kadar. Samsung’un yeni akıllı cep telefonlarında bu niteliğin mevcut durumda bulunduğunu da söyleyelim.

Android Yüz Tanıma Özelliği

Yalnızca pın kodu girişi yaparak değil, yüz tanıma niteliğini kullanarak da telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Bu amaçla ayarlar>ekran kilidi>yüz tanıma bölümüne giriş yapın. Artık yüz tanıma özelliği ile cep telefonunuzun kilidini aktif edip deaktif edebilirsiniz.

Android Ekran Görüntüsü Alma

Telefonunuzun görüntü alanı görselini çekip kayıt etmek mi istiyorsunuz? iphone cep telefonlarında home+power tuş kombinasyonuyla bu mümkünken, android cep telefonları ve tabletlerde ise home+power ve ses açma tuşlarına tıklıyoruz. Böylece görüntü alanıın ışığı yanıp sönecek ve screenshot kaydedilecek.

Cep Telefonu Kota Kontrolü

Cep telefonlarımızla hiç istemeden çok kota harcıyoruz. Oysa telefon ayarlarında yer alan veri kullanımı niteliğini kullanıp kota limitine dayandığınızda bundan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kendi Filminizi Oluşturun

Başlangıçta google plus aplikasyonuna log-in olup ayarlardan auto backup (kendiliğinden yedek alımı) niteliğini açın. Bundan sonra çekilen her görsel google plus aplikasyonundaki dizinde tutulacak. Sonrasında “görüntüler” bölümünün en tepesindeki küçük video görüntü alıcı simgesine klikleyin. Bunun ardından filminizde kullanmak istediğiniz dosyaları seçin, stilinizi, geriplan şarkınızı ve temanızı tayin edip kalanını google+’a terk edin.

Android Ekran Kararmasını Kaldırma

Görüntü alanına seyrediyorken ekran alanının bir müddet çalışma olmadığı amacıyla karanlıklaşması pek çoğumuzun canını sıkan bir nitelik. Bunu sona erdirmek amacıyla ise settings>smart screen>smart stay istikametini kullanın. Bundan sonra gözünüz telefon üzerinde bulunduğu müddetce görüntü alanı karanlıklaşmayacak.

Telefonun Renklerini Tersine Çevirmek

Ayarlar’dan erişim olanağı (accessibility) kısmına ve oradan negative colors’a giriş yapın ve menü listesi niteliklerini tersine döndürün. Oldukça kolay.

Telefonun Pil Durumunu Öğrenme Kodu

*#0228# numarayı tuşlayıp pil vaziyeti konusunda ziyadesiyle ayrıntılı malumatlara sahip bulunabilirsiniz.

Sesli Google Arama

Googla üzerinde elinizi kullanmayıp buna karşın sesinizi kullanıp da arama ifa edebilirsiniz. Bu amaçla googledayken mikrofon simgesine kliklemeniz yeterli.

Diğer Özellikler

Android’in en ergonomik aplikasyonlarından olan chrome’a girdiyseniz android öteki tüm chrome browserlarında açık olan sayfalarınıza erişmenize yetki sağlıyor. Bunu gerçekleştirmek amacıyla menu’den “other devices”a kliklemeniz icap ediyor.

Ayarlar’dan cihaz üzerine (about device) kısmına giriş yapın ve android sürüm’ı seçin. Versiyon rakamları üstünde parmağınızı değdirdiğinizde gizli canlandırmaya erişmiş bulunacaksınız.

Nfc niteliğin açık bulunduğu iki aygıtı değerlendirelim. Android beam ya da s beam niteliği açıksa rastgele bir belge açık bulunmaktayken iki aygıtı birbirine tokuşturun. Sadece bu kadar.

Yorum yapın