Android Q’nun Özellikleri Neler?

Android Q hakkında son iki aydır birçok bilgi bulunuyordu. Ancak yeni işletim sisteminin detayları henüz bilinmiyordu. Yapılan Google geliştirici etkinliğinde işletim sisteminin tüm detayları aydınlandı. Dilerseniz Android Q’nun özelliklerini başlıklar altında inceleyelim.

Katlanabilir Cihazlar İçin Tam Destek

Samsung’un Galaxy Fold’u duyurması ile birlikte katlanabilir akıllı telefon piyasası çok hareketlendi. Ancak bu cihazların yazılım desteğinin nasıl olacağı merak konusuydu. Android Q ile birlikte katlanabilir telefonlara sistem düzeyinde destek veriliyor. Bu özellikle ekran boyutları arasında benzersiz bir geçişin sağlanacağı belirtiliyor. Örneğin ekran katlanmış vaziyetteyken oyun oynadığınızı varsayalım. Ekranı açtığınızda oyun hızlıca büyük ekrana uyum sağlayacak ve oyun keyfiniz kesintisiz olarak devam edecek. Samsung Galaxy Fold’da zaten bu şekilde bir geçişin yapılabildiğini biliyorduk. Ancak Android Q’nun bu özelliği sunmasıyla birlikte katlanabilir telefonlarda bu geçişin standart haline gelmesi önemli bir gelişme.

Android Artık 5G’ye Hazır

Yeni teknolojileri hızlıca işletim sistemine eklemek isteyen Google, Android Q ile 5G desteği sunuyor. Dünya çapında 20’den fazla operatörün bu yıl içerisinde 5G destekli telefonlar sunacağı biliniyor. Android Q ile birlikte gelecek bu destek sayesinde Google’ın bu alanda öncü olacağını söylemek mümkün.

Tüm Videolarda Altyazı Desteği

Altyazılar halihazırda video içeriklerde sıkça tercih ediliyor. Ancak her videoda altyazı bulunmayabiliyor. Bu nedenle telefonun sesi kapalıyken videoda söylenenler anlaşılamıyor ve ayrıca duyma güçlüğü çekenler için video izlemek çok zorlaşıyor. Android Q’nun yeni özelliği sayesinde tüm videolarda otomatik olarak altyazı oluşturulabiliyor. Bu altyazı oluşturma işlemi tamamen cihaz üzerinde gerçekleşiyor ve bunun yapılabilmesi için Google sunucularına bağlanmak gerekmiyor.

Daha Gelişmiş Bir Bildirim Sistemi

Android’in zaten başarılı olan bildirim sistemi, yeni sürümde daha da gelişiyor. Artık herhangi bir mesajlaşma uygulamasından mesaj geldiğinde konuyla ilgili cevap seçenekleri bildirim ekranında görülüyor. Ayrıca mesajın içeriğini anlayan yapay zeka, konuyla ilgili eylemler önerebiliyor. Örneğin lokasyonla bağlantılı bir mesaj atıldığında tek dokunuşla Google Haritalar üzerinden mekanı görmek mümkün oluyor.

Karanlık Mod

Android kullanıcılarının uzun süre beklediği özellik nihayet hayata geçiyor. Android Q ile birlikte sistem düzeyinde karanlık modu kullanmak mümkün hale geliyor. Kontrol paneli üzerinden bu özellik hızlıca kapatılıp açılabiliyor.

Güvenlik Ve Gizlilik Geliştirmeleri

Yapılan güvenlik tabanlı geliştirmeler sayesinde Android eskisinden daha güvenli hale geliyor. Gizlilik geliştirmeleriyle de kullanıcıların bilgileri koruma altına alınıyor. Lokasyon bilgisi gibi hassas bilgi paylaşımları, uygulamadan çıkış yapıldığı anda anında sonlandırılıyor. Böylece sizi gizlice takip eden uygulamaların da sonu gelmiş oluyor.

Arkaplan Güncellemeleri

Android Q ile birlikte güncellemeler konusunda çok başarılı bir özellik kullanıma sunuluyor. Yeni Android sürümünde güvenlik güncellemelerinin, iyileştirmelerin ve geliştirmelerin yapılabilmesi için telefonun yeniden başlatılmasına gerek kalmıyor. Bu önemli ama küçük güncellemeler artık arkaplanda sessizce gerçekleştirilebiliyor.

Odaklanma Modu Ve Ebeveyn Denetimleri

“Focus Mode” olarak adlandırılan küçük ama etkili bir özellik sayesinde dikkat dağıtan uygulamalar tek dokunuşla sessize alınabiliyor. Bu özellik devreye alındığında daha önce belirlenmiş olan uygulamaların bildirimleri kapatılıyor ve yalnızca çok önemli bildirimler kullanıcıya ulaştırılıyor. Ders çalışırken ve iş yaparken çiftcilik oyunundan gelen “Yumurtalar toplanmaya hazır” bildirimini görmek tarih oluyor.

Gelişmiş bir aile modu bulunan yeni sürümle beraber çocuklar için daha güvenli bir ortam oluşturuluyor. Çocukların hangi uygulamayı, ne kadar süre kullanacağı ebeveynler tarafından belirlenebiliyor. Süre aşıldığında ebeveynler isterse “bonus” zaman verebiliyor.

Sonuç olarak Android Q birçok yeni ve kullanışlı özelliği beraberinde getiriyor. Yakın zamanda Google’ın kendi cihazları dışında 12’den fazla markanın cihazı için beta olarak yayınlanacak olan Android Q’nun tam sürüm olarak cihazlardaki yerini alması için biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Yorum yapın