Android Telefonunuzu Hızlandırma Yöntemleri Nedir?

Android telefonlar gün geçtikçe yavaşlıyor ve performans kaybı olmaya başlıyor. Marka model farkı olmadan her telefon zaman içinde yavaşlamaya başlamaktadır. Sizlere telefonunuzun sistem performansını iyileştirebilecek ve hızlanması için tavsiyelerde bulunacağım.

  • Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Android telefonlarımıza zaman içinde bir sürü uygulama indiriyoruz. Peki bu uygulamalardan kaçını kullanıyoruz? Telefonunuzun ayarlar menüsünden uygulamaları inceleyerek kullanmadığınız uygulamaları sayın bakalım sayısı kaç tane. Evet sayısı çok fazla, bu sayı arttıkça telefonun hafıza doluluk oranı artıyor, aynı zamanda siz uygulamayı açmasanız bile arka planda ram tüketimine neden olup daha fazla pil harcayarak hem performans hemde şarj süresinde kayba neden olacaktır. Siz bu kullanmadığınız uygulamaları kaldırdığınızda telefonunuz rahatlayacak ve bir nebze olsun hızlanacaktır.

  • Uygulama Önbelleklerini Temizleyin

Her uygulamanın önbellek denilen kendine has alanı vardır. Bu alan uygulama kullanıldıkça veri depolar ve bir süre sonra boyutları artmaya başlar. Siz birinci adımdaki öneriyi uygulayıp o uygulamayı kaldırsanız bile telefonunuzda uygulamaya ait hala kalıntılar bulunacaktır, o kalıntılar ise önbellek dosyalardır. Bunları da temizlemeniz gerekmektedir.

Bunu yapmanın bir yolu, telefonunuzun ayarlar menüsünden uygulamalar sekmesine gelin. Buradan yüklü olan uygulamaların üzerine tıklayarak önbellek temizle seçeneğine tıklayarak önbelleği temizleyebilirsiniz.

Diğer yollardan biri ise, üçüncü parti uygulamalar kullanmak. Size önereceğim bir temizlik aracı olan Clean Master uygulaması birçok Android kullanıcı için önemli yere sahiptir. Uygulamayı kurduktan sonra telefondaki gereksiz dosyaları size bulacak ve temizlemek için izin isteyecektir. Temizleme esnasında büyük boyutta gereksiz dosyadan kurtulmuş olacaksınız.

  • Telefon Güncellemelerini Takip Edin

Telefonunuzun Android versiyonu ve markanın size sunduğu güncellemeleri yapmanız sizin için iyi olacaktır. Markalar sürekli olarak telefonların yazılımsal sorunlarını düzelterek son kullanıcılara güncelleme ile sunmaktadır. Bu güncellemeler telefonunuzun daha stabil ve hızlı çalışması için gereklidir.

Aynı zamanda yüklü olan uygulamaları da sürekli güncel halde tutabilirsiniz. Uygulama geliştiricileri de uygulamaların sorunlarını gidererek hem telefonlar için uyum hem de daha stabil çalışması için gerekli güncellemeleri sunmaktadırlar.

  • Animasyon ve Canlı Duvar Kağıtları Kullanmayın

Telefonunuz animasyon türü hareketli şeyler için cpu harcaması gerekmektedir. Bu cpu tüketimi aynı zamanda pil ömrü ve performans kaybına neden olacağı için animasyon ve canlı duvar kağıtlarını kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yorum yapın